اعلام صدور «دومین حکم اعدام» برای بازداشتی‌های اعتراضات سراسری

کمیساریای عالی حقوق‌ بشر در ادامه با استناد به قوانین بین‌المللی، از مقامات جمهوری اسلامی خواست که «فورا» مجازات اعدام را تعلیق کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرکز رسانه قوه قضائیه جمهوری اسلامی، شامگاه سه‌شنبه 24 آبان، از صدور «دومین حکم اعدام» برای بازداشت‌شدگان اعتراضات کنونی در ایران خبر داد.

بنا بر این گزارش، متهم به دلیل «آتش‌زدن یک‌ موتورسیکلت» و بابت اتهام «محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد به نحوی که موجب رعب و وحشت شده» با حکم دادگاه انقلاب تهران، به اعدام محکوم شده است.

این دومین فردی است که از آغاز خیزش مردمی ایران علیه جمهوری اسلامی به‌ دلیل شرکت در اعتراضات به اعدام محکوم می‌شود.

قوه قضائیه نام این معترض که حکم اعدام او صادر شده را ذکر نکرده است.

دادگاه انقلاب تهران، یکشنبه 22 آبان‌ یک معترض دیگر را به اتهام «محاربه» و «افساد فی الارض» به اتهام آسیب رساندن به اموال عمومی مجرم شناخت و او را به اعدام محکوم کرد.

قوه قضاییه پیش از این، از صدور کیفرخواست بیش از یک هزار نفر از معترضان بازداشت‌شده در تهران و بیش از 750 کیفرخواست برای معترضان بازداشتی در سه استان اصفهان، هرمزگان و مرکزی خبر داد.

این احکام پس از درخواست نمایندگان مجلس برای اعدام معترضان صادر و اعلام شد.

مجلس ایران اخیرا در نامه‌ای که به امضای 227 نفر از 290 نماینده مجلس رسیده، نمایندگان از مقامات قضایی کشور خواسته‌اند که به بازداشت‌شدگان «درس خوبی» بدهند تا دیگران را از پیوستن به آنها بازدارند.

در روزهای گذشته، چند کشور و سازمان بین‌المللی از حکومت جمهوری اسلامی خواسته‌اند که از صدور احکام اعدام برای معترضان خودداری کند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، در جریان «کنگره جهانی علیه مجازات اعدام» که سه‌شنبه 15 نوامبر در حضور نمایندگان بیش از نود کشور جهان برگزار شد، خواستار لغو مجازات اعدام در ایران شد.

بربوک گفت مجازات اعدام به ویژه توسط «رژیم‌های خودکامه» مورد استفاده قرار می‌گیرد، و حکومت ایران را به عنوان سرنمونه چنین رژیم‌هایی ذکر کرد.

روز گذشته، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز خواستار آزادی فوری هزاران نفری شد که به دلیل مشارکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران بازداشت شده‌اند.

کمیساریای عالی حقوق‌ بشر در ادامه با استناد به قوانین بین‌المللی، از مقامات جمهوری اسلامی خواست که «فورا» مجازات اعدام را تعلیق کنند و از محاکمه معترضان با اتهاماتی که به مجازات اعدام منجر می‌شوند خودداری کرده و احکام صادره در این رابطه را لغو کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید