تروئیکای اروپایی و آمریکا: ایران تنش‌‌‌‌‌‌افزایی‌‌‌ هسته‌ای را متوقف کند

نماینده اتحادیه اروپا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: توافقی که از 8 اوت به ایران پیشنهاد شده بهترین توافقی است که می‌توان به آن دست یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کشورهای ایالات متحده آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حکومت ایران را به متوقف کردن تنش‌افزایی هسته‌ای و اقدام به اعتمادسازی فراخواندند.

نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه 25 آبان گفت که ایران در ماه سپتامبر با مطرح کردن درخواست‌های جدیدی احیای توافق هسته‌ای را ناکام کرد.

این مقام آمریکایی ضمن دعوت از ایران به ضرورت پرهیز از تشدید تنش‌ها‌‌ و ازسرگیری روند اعتمادسازی در تعامل با جامعه بین‌المللی، تاکید کرد که هیچ‌گونه دلیل قانع‌کننده‌ای برای توجیه غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی ایران وجود ندارد.

کلیمان، نماینده اتحادیه اروپا نیز طی سخنان خود در نشست شورای حکام آژانس ضمن ابراز تاسف از مخالفت ایران با روند دیپلماتیک و تبدیل شدن برنامه هسته‌ای آن به ابزاری سیاسی، گفت:«درباره ادامه پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران به میزان زیاد و دور از سطح مورد قبول، بسیار نگرانیم».

سفیر اتحادیه اروپا در آژانس همچنین گفت: «ایران را به اجرای سازوکارهای شفاف‌ساز و مجوز دادن به بازرسان آژانس برای ادامه فعالیت‌های نظارتی دعوت می‌کنیم.»

این مقام اروپایی تاکید کرد که با ادامه وضعیت کنونی، عدم‌اطمینان درباره اصول همکاری آینده میان ایران و آژانس نیز افزایش خواهد یافت.

در همین راستا در بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه که توسط نماینده آلمان و به‌نمایندگی از این سه کشور قرائت شد، تاکید شده است که تنش‌افزایی هسته‌ای ایران بی‌سابقه بوده و تهدیدی علیه امنیت منطقه و بین‌المللی به شمار می‌رود.

در این بیانیه همچنین گفته شده که بیشترین تلاش‌های ممکن از سوی این کشورها صورت گرفته بود تا ایران به توافق هسته‌ای بازگردد در مقابل ایران اما همواره به ارائه درخواست‌های فرابرجامی خود ادامه می‌داد.

بیانیه تروئیکای اروپایی همچنین شرایط کنونی در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده آن در منطقه و جهان را بسیار خطرناک توصیف کرده و از تهران خواست تا روندی معکوسی در پیش گرفته و از تنش‌افزایی هسته‌ای خودداری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید