تداوم خیزش ضدحکومتی ایرانیان در آستانه سومین سالگرد آبان خونین

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» نام معترضان کشته شده در شامگاه سه‌شنبه را «فواد محمدی» از کامیاران و «عیسی بیگلری» از سنندج اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش شاهدان عینی و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، مردم ایران در ادامه خیزش ضد‌حکومتی در این کشور شامگاه سه‌شنبه 24 آبان‌ماه، مصادف با سومین سالگرد آغاز اعتراضات آبان خونین 1398 به خیابان‌ها آمده و شعارهای خواستار سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی سر دادند.

ویدیوهایی که از محله‌های مختلف پایتخت منتشر شده نیز نشان می‌دهد که شهروندان تهرانی به طور گسترده‌ای در خیابان‌ها حضور دارند و علیه حکومت شعار سر می‌دهند.


در ویدیویی که شامگاه سه‌شنبه از محله «سلسبیل» در مرکز تهران منتشر شده، مردم با سر دادن شعار «مرگ بر خامنه‌ای» خواهان آزادی شده و به جمهوری اسلامی نه گفتند.


همچنین ویدیویی از شهروندان معترض در مشهد منتشر شده که نشان می‌دهد آن‌ها در شامگاه سه‌شنبه 24 آبان، با شعار «حکومت بچه‌کش نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» در یکی از خیابان‌های این شهر تظاهرات کردند.


در شهر زنجان نیز معترضان با حضور در خیابان‌ها و شعار «امسال سال خونه سِدعلی سرنگونه»، خواستار سرنگونی حکومت استبداد دینی در ایران شدند.


در ویدیوی مربوط به شامگاه سه‌شنبه بیست و چهارم آبان، معترضان در بندرانزلی با سردادن شعار «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» خشم و انزجار خود را علیه تداوم استبداد و سرکوب در ایران ابراز کردند.


در بندرعباس و بندر خمیر در جنوب ایران نیز، شمار کثیری از معترضان به خیابان‌ها آمده و علیه حکومت شعار دادند.


در ایذه در شمال استان خوزستان، جوانان خشمگین بنر علی خامنه‌ای، رهبر نظام را در سومین سالگرد آبان خونین 98 به آتش کشیدند.

همچنین در ادامه خیزش سراسری ضدحکومتی، شامگاه سه‌شنبه شهروندان در ارومیه و تبریز با سر دادن شعارهایی علیه سران نظام، خواستار سرنگونی رژیم شدند.

دو کشته در کردستان

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق‌بشری، دست‌کم دو شهروند در شهرهای کامیاران و سنندج در کُردستان در اثر شلیک مستقیم ماموران امنیتی و نیروهای سرکوب‌ رژیم جمهوری اسلامی کشته شدند.
سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» نام این شهروندان کشته شده را «فواد محمدی» از کامیاران و «عیسی بیگلری» از سنندج اعلام کرده است.
هه‌نگاو همچنین اعلام کرده که یک شهروند دیگر به نام «سعید مرادی» در کامیاران به شدت مجروح شده ولی هنوز از علائم حیاتی برخوردار است و به بیمارستان «سینا» کامیاران منتقل شده و این بیمارستان تحت حمله ماموران و نیروهای سرکوب‌ رژیم قرار گرفته است.


بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دست‌کم در سه شهر رشت، شیراز و کامیاران صدای تیراندازی به سوی معترضان شنیده شده و هنوز از شمار زخمی‌ها و کشته شدگان احتمالی شهرهای دیگر ایران اطلاعی در دست نیست.

حمایت روزافزون از معترضان ایرانی

در حالی‌که در حمایت از زنان و معترضان ایرانی، کشورهای غربی از هم پیشی می‌گیرند، رژیم تهران بیش از هر زمانی منزوی شده است.
بیل‌کلینتون، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده در حساب «توئیتر» خود با انتشار ویدیویی در حمایت از زنان آزادی‌خواه ایرانی به تبعیض‌های جنسیتی علیه زنان در ایران اشاره کرد و گفت که مبارزه آن‌ها فقط بر سر حجاب نیست و آن‌ها برای حق داشتن آینده‌ای که دلشان می‌خواهد داشته باشند، در حال مبارزه‌اند.


همچنین صبح روز سه‌شنبه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با «انقلاب» خواندن اعتراضات زنان و دختران و جوانان ایرانی بار دیگر از معترضان در ایران ابراز حمایت کرد.
دولت کانادا نیز در ادامه اقدامات خود علیه رژیم جمهوری اسلامی سه‌شنبه رسما اعلام کرد که ‌10 هزار عضو سپاه پاسداران ایران برای همیشه اجازه ورود به خاک کانادا را نخواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید