مقام امنیتی در فایل درز شده: در اعتراضات اخیر نظام دچار فلج تحلیلی شد

طبق این فایل صوتی، طی اعتراضات جاری بیش از 15 هزار نفر بازداشت شدند که 70 درصد آنها جوانان «17 تا 21 ساله» بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«بی‌بی‌سی فارسی» فایلی منتسب به یک مقام امنیتی به نام «شکوهی» در نشستی در استان یزد منتشر کرده که این مقام با حفظ «روایت» حاکمیت جمهوری اسلامی، برخی نکات جدیدی درباره اعتراضات سراسری جاری در ایران مطرح کرده است.

این مقام امنیتی با اشاره به همزمانی اعتراضات سراسری با بازگشایی دانشگاه‌ها و عدم مخالفت «جامعه اطلاعاتی و شورای امنیت کشور» با این بازگشایی، تاکید کرد که در تحلیل و تفسیر اعتراضات، «نظام دچار فلج تحلیلی» شده است.

به گفته این مقام امنیتی، چون‌ «معادلات صحنه» در دانشگاه با «کف خیابان» فرق می‌کند، با ورود دانشگاه، جامعه هم در «ابعاد دیگری» وارد اعتراضات شد.

مقام مذکور با این که به کشته‌شدن افراد «بیگناه» در جریان اعتراضات اخیر اذعان می‌کند، اما مانند دیگر مسئولان جمهوری اسلامی و بنا به ادعای بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، مدعی «کشته‌سازی» طی خیزش کنونی مردم ایران نیز می‌شود.

جمهوری اسلامی بر اساس الگوی «جنگ روایت‌ها» با تکذیب شلیک مستقیم به معترضان، دلایل کشته‌شدن تظاهرکنندگان را به عواملی چون بیماری زمینه‌ای، خودکشی، مصرف الکل و شلیک توسط افراد ناشناس و پلیس‌نما ارجاع داده است.

طبق فایل صوتی این مسئول اطلاعاتی، طی اعتراضات جاری بیش از 15 هزار نفر بازداشت شدند که 70 درصد آنها جوانان «17 تا 21 ساله» بوده‌اند.

او‌ تاکید کرده که بازداشت‌شدگان اغلب چیزی برای از دست‌دادن نداشتند و در جریان بازجویی از آنها، «از اموری مطلع شدیم که روحمان هم خبر نداشت.»

این مقام ضمن اشاره به برخی ریشه‌های اعتراضات کنونی از جمله بیکاری، تبعیض و بدکارکردی، با این حال مانند دیگر مسئولان ایرانی به برجسته‌سازی نقش فضای مجازی در گسترش اعتراضات پرداخته و این فضا را «متغیر ناامنی‌ساز» نامیده است.

از ابتدای اعتراضات کنونی در اواخر شهریور گذشته، حکومت جمهوری اسلامی به قطع سراسری اینترنت و فیلترکردن بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از جمله واتساپ ‌و اینستاگرام اقدام کرد که واکنش جامعه جهانی را به همراه داشته است.

مقام امنیتی با ادعای هدایت اپوزیسیون در تبعید توسط آمریکا با هدف تخریب روند اعتراضات اخیر، مدعی شده که آمریکا برای هدایت شرایط اعتراضی در داخل ایران بر روی سعید مدنی، مصطفی تاجزاده و میرحسین موسوی متمرکز شده است.

این در حالی است هر سه شخصیت نامبرده پیش از آغاز اعتراضات بازداشت شده بودند و به‌دلیل انتساب تاجزاده و موسوی به جریان اصلاحات و عبور بسیاری از معترضان ایرانی از دوگانه اصلاح طلب-اصولگرا، عملا این اشخاص تاثیری در روندهای اعتراضی سال‌های اخیر نداشته‌اند.

این مقام ضمن این که کشته‌شدن «مهسا امینی» و آغاز اعتراضات کنونی را «برنامه‌ریزی شده» نمی‌داند، با این حال خواستار «تغییر» و «رواداری» و حل مسائل «معیشت و اقتصاد» برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی شده است.

به گفته برخی ناظران و کاربران شبکه‌های اجتماعی، در حالی که نظام جمهوری اسلامی به‌رغم سرکوب، بازداشت و کشتار معترضان طی دو ماه اخیر نتوانسته اعتراضات و اعتصابات سراسری جاری را متوقف کند، نهادهای امنیتی عامدانه به درز چنین فایل‌های صوتی اقدام می‌کنند تا نشان دهند که طرف‌هایی درون حاکمیت صدای اعتراض مردم را شنیده‌اند و سعی در پاسخ به معترضان دارند.

پیشتر نیز چند فایل صوتی از مقامات پیشین جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی منتشر شده بود که بسیاری نشر این فایل‌ها را برنامه‌ریزی شده و در راستای رقابت‌های درونی حکومت ایران تحلیل کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید