انتقاد رابرت مالی از عدم هماهنگی کشورهای غربی برای آزادی گروگان‌‌های در بند ایران

نماینده آمریکا در امور ایران: ایالات متحده اکنون در هماهنگی با فرانسه و کانادا برای آزادی‌سازی گروگان‌های غربی در بند ایران تلاش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران دوشنبه 23 آبان در پاریس گفت که کشورهای غربی هیچ سیاست راهبردی هماهنگی در مورد چگونگی بازگرداندن اتباع خارجی که توسط مقامات ایرانی به گروگان گرفته شده‌اند، ندارند.

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق‌بشری، در حال حاضر حدود 22 نفر از شهروندان کشورهای غربی، توسط رژیم جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند و مقامات تهران بارها اعلام کرده‌اند که از این شگرد باج‌گیری برای آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در مناطق مختلف جهان و منبعی برای درآمد ارزی استفاده می‌کنند.

حال نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در پاریس به زبان فرانسوی صحبت می‌کرد همچنین به خبرنگاران گفته که موضوع اتباع خارجی بازداشت شده در ایران، «یک تراژدی مشترک بین ایالات متحده، اروپا و سایر کشورهای جهان است.»

او همچنین ادامه داد: «بدیهی است که اگر ما یک سیاست مشترک داشته باشیم، خوب است. این نه تنها برای ایران، بلکه برای همه کشورهایی که گروگان‌گیری را به عنوان ابزار چانه‌زنی و به دلایل سیاسی انجام می‌دهند، خوب است.»

رابرت مالی با انتقاد از معامله‌های انفرادی کشورهایی که شهروندان آنها در بند ایران محبوس هستند، نیز گفت:«امیدوارم روزی، در آینده‌ای نه چندان دور، بر سر یک واکنش هماهنگ توافق کنیم. این روند واقعا باید متوقف شود.»

او همچنین افزود که ایالات متحده اکنون در هماهنگی با فرانسه و کانادا برای آزادی‌سازی گروگان‌های غربی در بند ایران تلاش می‌کند.

رابرت مالی در حالی از تلاش دولت آمریکا برای آزادی و بازگرداندن 3 شهروند آمریکایی که توسط ایران به گروگان گرفته شده‌اند، خبر می‌دهد که پیش‌تر گفته بود دولت آمریکا هیچ عجله‌ای برای مذاکره با ایران بر سر مسائل هسته‌ای ندارد و فعلا سیاست تحریم و فشار را در پیش خواهد گرفت.

در پی گزارشی که وزارت اطلاعات ایران چند روز پس از شروع اعتراضات ضد‌حکومتی جاری در ایران صادر کرده، بیش از 10 شهروند خارجی در ایران، در ارتباط با اعتراضات بازداشت شده‌اند.

همچنین، در هفته‌های گذشته اخباری مبنی بر دستگیری شهروندان آلمانی، اسپانیایی و فرانسوی در خاک ایران منتشر شده است. کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه شنبه 21 آبان اعلام کرد که هفت شهروند فرانسوی در ایران بازداشت هستند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه هم روز دوشنبه 23 آبان‌ماه اعلام کرد که اعتراضات سراسری در ایران، یک «انقلاب» است، اما مالی با احتیاط پاسخ داد که «نقش من این نیست که اصطلاحی برای توصیف آنچه در ایران اتفاق می‌افتد پیدا کنم.»

مالی همچنین گفت: «یک جنبش مردمی، عمیق، مداوم، شجاعانه وجود دارد که به نظر نمی‌رسد ضعیف شود. از سوی دیگر رژیمی وجود دارد که از خشونت وحشیانه استفاده می‌کند که ما آن را محکوم می‌کنیم و آن را تحریم می‌کنیم.»

او همچنین تاکید کرد که «این برگ از تاریخ ایران توسط مردم خود ایران نوشته خواهد شد، نه در واشینگتن، بروکسل یا پاریس.»
پیش از این رابرت مالی در توییتی، خیزش سراسری مردم ایران را حرکتی برای مطالبه حقوق بشر از حکومت خطاب کرده بود که با انتقاد شدید و گسترده فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد که می‌گویند اعتراضات ضد‌حکومتی کنونی در ایران برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی است.

در پی آن توییت مالی ناچار شد، عذرخواهی کند و در نشست مجازی خود درباره مسائل ایران در موسسه کارنگی نیز ضمن تاکید بر این‌که او اشتباه کرده است، از معترضان ایرانی معذرت‌خواهی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید