آمریکا 5 نفتکش ایرانی را تحریم کرد

ایران و ونزوئلا برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی محموله‌های نفتی خود را از طریق نفتکش‌هایی با پرچم کشور ثالث جابجا می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای اعلام کرد، با تحریم آمریکا علیه پنج نفتکش ایرانی که برای حزب‌الله لبنان و سپاه قدس درآمدزایی می‌کردند، جیبوتی و جزایر کوک پس از آن پرچم‌ خود را در اختیار این نفتکش‌ها قرار نخواهند داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوایل ماه جاری میلادی شبکه‌ای گسترده از شرکت‌ها، افراد و کشتی‌های تجاری که ماهیت ایرانی کالاها صادراتی را پنهان می‌کردند، تحت تحریم قرار داد.

جیبوتی نفتکش‌های بوینو، وپی، لومینوسا، بلووینس، بوشنیکا و جزایر کوک هم کشتی «رین دروپ» را از فهرست کشتی‌های تحت پرچم خود حذف کردند.

طبق قوانین کشتیرانی بین‌المللی، کشتی‌هایی بدون پرچم، یا آنهایی که بدون بیمه بوده و دارای رتبه‌بندی مناسب برای فعالیت نیستند، مجاز به استفاده از بنادر نخواهند بود.

پیش از این جیبوتی نفتکش «یانگ یونگ» که تحت تحریم آمریکا قرار گرفته بود را هم از فهرست کشتی‌های تحت پرچم خود حذف کرد. این نفتکش هنگام تحریم، با محموله نفتی از ونزوئلا در یکی از بنادر اندونزی پهلو گرفته بود.

ایران و ونزوئلا برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی، محموله‌های نفتی خود را از طریق نفتکش‌هایی با پرچم کشور ثالث جابجا می‌کنند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا سوم نوامبر جاری از تحریم شبکه‌ای از افراد و کشتی‌ها خبر داد که جهت درآمدزایی برای سپاه قدس ایران و حزب‌الله لبنان به قاچاق نفت اقدام می‌کردند.

در همین رابطه، دولت جمهوری اسلامی با توجه به فشارهای بین‌المللی و کسری بودجه که به حدود نصف بودجه سال جاری افزایش یافته، از طریق شرکت ملی نفت ایران نسبت به فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی به «اشخاص» حقیقی موافقت کرد.

به گفته ناظران، اجازه فروش نفت به اشخاص توسط دولت ایران نشان از تاثیر فوق‌العاده تحریم‌ها و فقدان روش‌های معمول ارتباط با بازارهای جهانی برای جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

پیشتر مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران از کسری 200 هزار میلیارد تومانی در بودجه سال جاری خبر داده بود و با ادامه این وضعیت دولت ایران قادر نخواهد درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه را تامین کند و احتمالا کسری بودجه از مبلغ مذکور فراتر خواهد رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size