مولوی عبدالحمید در دیدار با نماینده خامنه‌ای: جمعه خونین زاهدان برنامه‌ریزی شده بود

عبدالحمید تأکید کرد که در این حادثه نه افراد مسلح حضور داشته و نه گروه‌های مسلح در آن نقشی داشته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان در دیدار با محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، که در رأس هیاتی و به نمایندگی از علی خامنه‌ای به زاهدان سفر کرده بود گفت، مستندات و شواهد حاکی از آن است که کشته‌شدن بیش از صد شهروند بلوچ در جمعه 8 مهر توسط نیروهای حکومتی، «بر اساس یک برنامه‌ریزی رخ داده است.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مولوی عبدالحمید، این دیدار یک‌شنبه 22 آبان برگزار شد و امام جمعه مسجد مکی زاهدان با اشاره به تبعیض‌های چهل ساله علیه اهل سنت در ایران تأکید کرد، «گفتمان» با مقامات جمهوری اسلامی درباره رفع «تبعیض‌ها و نارسایی‌ها» بی‌فایده بوده است.

مدیر مدرسه درالعلوم زاهدان، جمعه خونین در این شهر و خاش را «نتیجه تبعیض‌های موجود در حق جامعه اهل سنت» دانست و روایت رسانه‌های دولتی درباره چگونگی قتل بیش از صد «نمازگزار» بلوچ توسط نیروهای حکومتی را تکذیب کرد.

مولوی عبدالحمید بار دیگر تأکید کرد که در این حادثه نه افراد مسلح حضور داشته و نه گروه‌های مسلح در آن نقشی داشته‌اند.

او با اشاره به طولانی‌شدن روند رسیدگی به این «جنایت»، خواستار تغییر اعضای شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان شد.

به گفته اسماعیل‌زهی، مردم این استان از عملکرد مقامات جمهوری اسلامی در این پرونده «ناامید» هستند.

عدم پاسخ خامنه‌ای به نامه‌های مولوی عبدالحمید

امام جمعه مسجد مکی زاهدان در بخش دیگری از اظهارات خود فاش کرد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دیگر به نامه‌های او پاسخ نمی‌دهد.

بر اساس این گزارش، مولوی عبدالحمید بارها به خامنه‌ای نامه نوشته است اما او از پاسخ خودداری کرده است.

مولوی عبدالحمید همچنین شکل‌گیری اعتراضات علیه جمهوری اسلامی را ناشی از «کوتاهی» مسئولین در انجام وظایف خود و عدم تحقق خواسته‌های «به‌حق و قانونی» مردم ایران دانست.

«تسنیم» نیز در گزارشی خبر داد که حاج‌علی اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در جریان سفر خود به سیستان و بلوچستان، کشته‌شدگان اعتراضات زاهدان و خاش را از سوی خامنه‌ای به عنوان «شهید» معرفی کرده است.

بر اساس این گزارش، علی خامنه‌ای افرادی که در اعتراضات زاهدان «به صورت بی‌گناه و بر اثر خطای انسانی یا هر صورت دیگه کشته شدند» را «شهید» دانسته است.

با این وجود حاج‌علی اکبری در این زمینه گفت: «کسانی که در این قضایا خطاهای کمی داشتند و در بازداشت هستند به‌زودی با محبت رهبری آزاد خواهند شد.»

این در حالی است که در هفته‌های گذشته، خبر بازداشت هیچ کدام از مسئولین جمهوری اسلامی به دلیل شرکت در کشتار زاهدان در رسانه‌های دولتی این کشور منتشر نشده است.

نماینده خامنه‌ای در ادامه افزود، جمهوری اسلامی درنظر دارد «با کسانی که در این قضایا باعث وارد آمدن آسیب شدند» با «قاطعیت» برخورد کند.

سازمان عفو بین‌الملل، پیشتر در بیانیه‌ای خواستار رسیدگی فوری به «قتل عام» مردم در جمعه‌های خونین سیستان و بلوچستان شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید