اتحادیه اروپا 32 فرد و نهاد دیگر ناقض حقوق بشر در ایران را تحریم کرد

وزیر خارجه آلمان: اروپا و جهان عاملان ارتکاب جنایات در ایران را زیر نظر گرفته و آنها دیگر مصون ماندن از مجازات را متصور نخواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا توافق کردند که در واکنش به سرکوب خونین معترضان در ایران، بسته جدیدی از تحریم‌ها را علیه مقامات و نهادهای رژیم جمهوری اسلامی حاکم بر این کشور اعمال کنند.

به گزارش «دویچه‌وله»، این تحریم‌ها که دوشنبه 23 آبان‌ به تصویب رسیده، 32 فرد و سازمان وابسته به رژیم جمهوری اسلامی، از جمله «حلقه درونی» سپاه پاسداران ایران که مستقیما در سرکوب مرگ‌بار معترضان نقش دارند را هدف قرار خواهد داد.

همچنین سایت اتحادیه اروپا نوشته است که 29 فرد و 3 نهاد، از جمله چهار عضو گشت ارشاد عامل بازداشت و قتل مهسا امینی و فرماندهان استانی نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، همچنین کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش به‌دلیل نقش آن‌ها در بازداشت‌های خودسرانه و سرکوب وحشیانه اعتراضات اخیر تحریم شده‌اند.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا، بخش انگلیسی تلویزیون جمهوری اسلامی، «پرس تی وی» را که مسئول جعل روایت‌های کذب و پخش اعترافات اجباری بازداشت‌شدگان است را نیز تحریم کرده است. به‌جز پرس‌ تی‌وی، دو نهاد دیگر، شامل بنیاد تعاون سازمان بسیج مستضعفان، به‌عنوان بخشی از سازمان بسیج و شرکت ابرآروان می‌شود که در فرایند قطع اینترنت به رژیم جمهوری اسلامی کمک کرده است.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا وحید مجید، رئیس پلیس فتا را نیز به‌دلیل مسئولیت او در بازداشت خودسرانه افراد به دلیل انتقاد از رژیم جمهوری اسلامی در فضای مجازی، تحت تحریم‌های جدید خود قرار داده است.

احمد وحیدی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، از عاملان انفجار تروریستی مرکز یهودیان آرژانتین و وزیر کشور کنونی ایران نیز به‌دلیل ارتکاب جنایت و نقض جدی حقوق بشر، توسط این اتحادیه تحریم شده است.

همچنین سالار آبنوش، جانشین فرمانده نیروی بسیج، قاسم رضایی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران که مستقیما بر سرکوب و شکنجه بازداشت شدگان نظارت می‌کند، منوچهر امان اللهی، فرمانده نیروی انتظامی در استان چهارمحال و بختیاری، کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش و احمد شفاهی، فرمانده سپاه در استان سیستان و بلوچستان نیز جزو افراد تحریم شده هستند.

بر اساس این گزارش، افراد تحریم شده از ورود به اتحادیه اروپا منع خواهند شد و هرگونه دارایی آن‌ها در این بلوک مسدود خواهد شد.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز روز دوشنبه 23 آبان ضمن تایید تصویب این بسته جدید تحریمی، در صفحه «توییتر» خود نوشت که آلمان موفق شده است موضوع بررسی نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران را در دستور کار شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار دهد.

بربوک همچنین نوشت که اروپا و جهان عاملان ارتکاب جنایات در ایران را زیر نظر گرفته و آنها دیگر مصون ماندن از مجازات را متصور نخواهند شد.
همزمان شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز از نشست ویژه خود در تاریخ 3 آذر‌ماه خبر داده و علت برگزاری این نشست ویژه را «بررسی وضعیت رو به‌ وخامت حقوق‌بشر در ایران» اعلام کرده است.

اتحادیه اروپا پیش از این نیز تحریم‌هایی را در ماه اکتبر علیه 11 فرد و 4 نهاد وابسته به حکومت جمهوری اسلامی، از جمله پلیس امنیت اخلاقی موسوم به گشت ارشاد، اعمال کرد.

اروپا همچنین تحریم‌های دیگری را نیز در رابطه به مشارکت و همدستی تهران با روسیه در جنگ علیه اوکراین، وضع کرده است.

بنا بر تازه‌ترین گزارش مجموعه حقوق‌ بشری «هرانا»، تاکنون دست‌کم 336 نفر از معترضان توسط نیروهای سرکوب حکومت جمهوری اسلامی در ایران کشته شده‌اند و ده‌ها هزار نفر بازداشت و صدها نفر نیز در خطر شکنجه و اعدام قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید