یک حکم اعدام و چندین حکم زندان علیه معترضان بازداشتی در تهران

مقام‌های قضایی ایران از صدور بیش از 750 کیفرخواست برای معترضان بازداشتی در سه استان ایران خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «میزان» رسانه قوه قضاییه ایران از صدور دست‌کم یک حکم اعدام و چندین حکم زندان علیه معترضان بازداشتی در تهران خبر داد.

بنا به گزارش میزان، این احکام بدوی پس از برگزاری دادگاه تعدادی از متهمان در استان تهران، از سوی دادگاه انقلاب صادر شده است.

اتهام معترضی که به اعدام محکوم و نامش ذکر نشده «اخلال در نظم و آسایش عمومی ، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت ملی ، محاربه و افساد فی الارض» عنوان شده است.

همچنین احکام 5 متهم دیگر براساس اتهاماتی از قبیل «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت ملی و اخلال در نظم و آسایش عمومی» حبس از 5 تا 10 سال اعلام شده‌است.

کیفرخواست علیه معترضان در اصفهان، هرمزگان و استان مرکزی

این درحالی است که مقام‌های قضایی ایران از صدور نزدیک به 800 کیفرخواست برای معترضان بازداشتی در سه استان ایران خبر دادند.

عبدالمهدی موسوی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی یکشنبه 21 آبان به خبرگزاری «ایرنا»گفت که 276 نفر از معترضان دستگیرشده این استان «مجرم تشخیص داده شدند.»

او افزود: پرونده این افراد تشکیل شده «اما این که این افراد به محکومیت می‌رسند یا خیر، باید منتظر باشیم تا در محاکم کیفری بدوی و تجدید نظر تصمیم‌گیری شود.»

اسدالله جعفری، رئیس کل دادگستری استان اصفهان نیز اعلام کرد تاکنون «316 فقره از پرونده‌های مربوط به معترضان»، منتهی به صدور کیفرخواست شده و برای صدور رأی به دادگاه‌ها ارسال شده است.»

مجتبی قهرمانی، رئیس کل دادگستری هرمزگان، ساعاتی پیش از صدور کیفرخواست برای 164 نفر از معترضان بازداشت‌شده در این استان خبر داد که اکنون در یک بند زندان بندرعباس در بازداشت به سر می‌برند.

از سویی مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه هفته گذشته، اعلام کرده بود که بر اساس آخرین آمار، «1024 مورد کیفرخواست» برای معترضان بازداشت‌شده در اعتراضات تهران صادر شده است.

پیشتر علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران خبر داد که از میان کیفرخواست‌های صادر شده برای معترضان تهرانی، چهار نفر به «محاربه» متهم شده‌اند.

با توجه به این که بر اساس قانون مجازات اسلامی، حکم افرادی که به «محاربه» محکوم می‌شوند اعدام است، سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری نسبت به خطر صدور حکم اعدام برای معترضان هشدار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید