فرانسه: ایران روش اشتباهی را در پیش گرفته و هزینه آن را خواهد پرداخت

رئیس جمهوری فرانسه جمعه با تعدادی از فعالان ایرانی زن از جمله دختر یکی از زنان کشته شده در اعتراضات اخیر دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه، یک‌شنبه 22 آبان بازداشت شهروندان فرانسوی در ایران را « اقدامی تحریک‌آمیز» توصیف و اعلام کرد که «تهران روش اشتباهی در تعامل با پاریس اتخاذ کرده و حتما بهای چنین رفتاری را خواهد پرداخت.»

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه هم شنبه در گفت‌وگو با روزنامه «لو پاریزین» تاکید کرد، با بازداشت چند شهروند فرانسه در روزهای اخیر در ایران، مجموع بازداشتی‌های فرانسوی در این کشور به هفت نفر رسیده است.

او‌ اشاره کرد: «نگرانی‌هایی از سرنوشت چند شهروند فرانسه در ایران داشتیم که مشخص شد توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.»

وزیر خارجه فرانسه ابراز داشت: «بسیار ضروری است که تعهدات بین‌المللی ایران را یادآوری کنم. اگر هدف آنها باج‌گیری است، موفق نخواهند شد. این روش بسیار اشتباهی در تعامل با فرانسه است.»

کولونا افزود: «آزادی شهروندان فرانسه و دسترسی آنها به خدمات کنسولی را خواستاریم. همتای ایرانی من که با او در این باره گفت‌‌وگوی طولانی و سختی داشتم، قول چنین همکاری را داده است.»

از میان شهروندان بازداشتی فرانسه در ایران می‌توان به «فریبا عادلخواه» اشاره کرد که از ژوئن 2019 به اتهام تهدید امنیت ملی کشور به پنج سال زندان محکوم‌ شد. «بنجامین بریر»، دیگر شهروند فرانسوی هم در می 2020 به اتهام جاسوسی بازداشت و به هشت سال زندان محکوم‌ شد. «سیسیل کوهلر» و «ژاک پاریس» هم در می گذشته در ایران بازداشت شدند.

از سویی، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم یک‌شنبه دیدار امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با تعدادی از فعالان زن ایرانی در حاشیه «نشست صلح پاریس» را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری این کشور جمعه با تعدادی از فعالان ایرانی زن از جمله دختر یکی از زنان کشته‌شده در اعتراضات سراسری اخیر دیدار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید