339 کشته طی اعتراضات جاری در ایران

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران 9 نفر از کودکان کشته شده دختر و سه تن دیگر تبعه افغانستان بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه شنبه 21 آبان، در اعتراضات ایران 339 نفر کشته شدند که 52 تن از آنها «کودک» بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 15345 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 1981 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

«سازمان حقوق بشر ایران» هم در گزارشی اعلام کرد طی اعتراضات جاری در ایران تا روز شنبه 21 آبان دست‌کم 326 شهروند از جمله 43 کودک توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند. این گزارش تاکید کرده است که آمار یادشده «حداقلی» است.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران حاکی است که 9 نفر از این کودکان، دختر و سه تن دیگر تبعه افغانستان بودند.

این آمار نشان می‌دهد که کشته‌شدگان تا روز گذشته از 22 استان مختلف گزارش شده‌ که بیشترین قربانیان به‌ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، تهران، مازندران، کردستان و گیلان بوده‌اند.

این سازمان، بار دیگر از جامعه جهانی خواسته است که با واکنش قاطع و به موقع، مانع کشتار بیشتر مردم ایران توسط جمهوری اسلامی شوند و بر لزوم ایجاد یک سازوکار بین‌المللی برای پاسخگوکردن جمهوری اسلامی، تاکید کرده است.

بر اساس گزارش این سازمان بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای 30 شهریور، 31 شهریور و 8 مهر (جمعه خونین زاهدان) گزارش شده‌ است. طی ماه جاری، روز جمعه 13 آبان با ثبت دست‌کم 16 کشته در پی تیراندازی به جمعیت معترضان در خاش، یکی از «خونبارترین» روزها به شمار می‌رود.

تاکنون برای ده‌ها تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر، کیفرخواست «محاربه» و «فساد فی الارض» صادر شده که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام شود.

این سازمان در ادامه تاکید کرده است، آمار واقعی کشته‌شدگان اعتراضات جاری بیش از آمار ذکرشده برآورد می‌شود و سازمان حقوق بشر ایران به تحقیقات خود در این باره ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید