نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره اعتراضات ایران

آلمان و ایسلند از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند تا جلسه ویژه‌ای درباره ایران، که در هفته‌های گذشته شاهد اعتراضات گسترده‌ای بوده است، برگزار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال سرکوب خونین اعتراضات سراسری، بازداشت خبرنگاران و نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران، شورای حقوق بشر سازمان ملل برای برگزاری جلسه‌ای ویژه درباره این کشور آماده می‌شود.

این نشست به درخواست آلمان و ایسلند در یکی از روزهای میان 30 آبان تا 7 آذر و احتمالا در 3 آذر برگزار خواهد شد.

آلمان و ایسلند، جمعه 20 آبان، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته بودند تا جلسه ویژه‌ای درباره ایران، که در هفته‌های گذشته شاهد اعتراضات گسترده‌ای بوده است، برگزار کند.

شرایط انسانی وخیم در ایران

سفیر آلمان و ایسلند در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای به ریاست شورای حقوق بشر این سازمان در ژنو، خواستار برگزاری جلسه ویژه‌ای «درباره وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در جمهوری اسلامی، به ویژه وضعیت زنان و کودکان شدند.»

در این نامه که به دست «خبرگزاری فرانسه» رسیده است، سفیر آلمان و ایسلند خواستار برگزاری این جلسه در روز پنج‌شنبه 3 آذر و یا آخرین روز همان هفته شدند.

حضور نیروهای پلیس در خیابان‌های تهران
حضور نیروهای پلیس در خیابان‌های تهران

حمایت 44 کشور

بر اساس این نامه، 44 کشور از برگزاری این جلسه‌ حمایت کرده‌اند. با این وجود مشخص نیست که این 44 کشور همگی از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل باشند.

شورای حقوق بشر هر سال سه جلسه طبق برنامه‌ریزی قبلی برگزار می‌کند، اما برگزاری نشست ویژه و خارج از برنامه، مستلزم حمایت 16 کشور از اعضای شورا است. آلمان می‌گوید برای برگزاری این جلسه از حمایت کافی برخوردار است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل دارای 47 عضو است و برای برگزاری یک جلسه ویژه، بیش از یک سوم اعضای آن باید اعلام موافقت کنند.

درخواست برگزاری چنین نشستی در هشتمین هفته از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی مطرح می‌شود.

به گفته «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تاکنون 336 معترض از جمله 52 کودک توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید