مقامات پنتاگون: پرواز بمب‌افکن‌های بی-52 پیامی روشن به ایران بود

مسئولان آمریکایی معتقدند که تهران برای حمله به زیرساخت‌های انرژی در سعودی برنامه‌ریزی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلندپایه وزارت دفاع آمریکا، «پنتاگون» تصریح کرد که پرواز دو بمب‌افکن راهبردی بی-52 بر فراز آسمان خاورمیانه در روز پنج‌شنبه گذشته پیام روشنی به برنامه‌های تهدیدآمیز ایران در منطقه بوده است.

مقام مذکور که خواست نامش فاش نشود، شنبه 21 آبان تاکید کرد: «برخی مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی بر این باورند زمان برای انجام حملاتی در خاورمیانه فرا رسیده است که البته چنین رفتاری از ایران نباید کسی را غافلگیر کند.»

این مقام گفت، مسئولان آمریکایی معتقدند که تهران برای حمله به زیرساخت‌های انرژی در سعودی برنامه‌ریزی می‌کند.

افزایش تهدیدهای موشکی و پهپادی ایران
افزایش تهدیدهای موشکی و پهپادی ایران

او افزود که این اقدامات، رویکرد همیشگی مقامات جمهوری اسلامی نسبت به کشورهای منطقه است.

همزمان یک مقام دیگر وزارت دفاع آمریکا به روزنامه «پولیتیکو» گفت که ایالات متحده تحرکات و تهدیدهای جمهوری اسلامی در عراق را تحت نظر دارد.

آمریکا هزاران سرباز در چندین پایگاه نظامی در عراق مستقر کرده است.

گروه‌های نیابتی ایران طی سال‌های اخیر ده‌ها بار نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی ضد «داعش» را در عراق و سوریه مورد حمله قرار دادند که آخرین دست از این حملات در اوت گذشته اتفاق افتاد.

حضور نیروهای پلیس در خیابان برای سرکوب معترضان ایرانی
حضور نیروهای پلیس در خیابان برای سرکوب معترضان ایرانی

با این حال تهدیدهای اخیر تهران به تظاهرات گسترده و سراسری جاری در ایران مرتبط بوده که جمهوری اسلامی، آمریکا را عامل آن دانسته است.

مقامات ایرانی از ابتدای این اعتراضات، با نامیدن آن به «اغتشاشات» و متهم‌کردن معترضان به «خیانت و عامل بیگانه»، به سرکوب شدید تظاهرکنندگان اقدام کردند.

اعتراضات سراسری و بی‌سابقه جاری در ایران که حدود دو ماه از آغاز می‌گذرد، با قتل مهسا امینی، دختر 22 کرد در تهران توسط «پلیس امنیت اخلاقی» شروع شد و به سرعت به دیگر نقاط کشور گسترش یافت.

بنا به گزارش نهادهای حقوق بشری، از ابتدای اعتراضات در 26 شهریور گذشته تا روز جمعه 20 آبان دست‌کم 336 معترض از جمله 52 کودک توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید