صدراعظم آلمان از تحریم‌های جدید علیه ایران و افزایش فشار بر سپاه پاسداران خبر داد

صدراعظم آلمان معترضان ایرانی را افرادی نامید که در خیابان برای آزادی و عدالت مبارزه کرده و جان خود را به خطر می‌اندازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان از افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به‌دلیل سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مردم ایران و نقض حقوق شهروندان این کشور خبر داد.

شولتس، شنبه 21 آبان با انتشار ویدیویی در حساب توییتر خود، تاکید کرد که آلمان فشارها علیه سپاه پاسداران و رهبران سیاسی جمهوری اسلامی را افزایش خواهد داد.

Advertisement

او ضمن اعلام حمایت از مطالبات معترضان در ایران گفت، تحریم‌ها یکی از راه‌های افزایش فشار علیه جمهوری اسلامی است.

به گفته شولتز تحریم‌های جدید این هفته علیه رژیم تهران اعمال خواهد شد.

او در ادامه با اشاره به قتل بیش از 300 شهروند معترض در ایران، سپاه پاسداران را در ارتکاب این «وحشیگری» مسئول دانست و گفت، آلمان از تلاش‌های برای جمع‌آوری شواهدی که عاملان این جنایات را به دست عدالت بسپارد، حمایت می‌کند.

صدراعظم آلمان معترضان ایرانی را افرادی نامید که «در خیابان برای آزادی و عدالت مبارزه کرده و جان خود را به خطر می‌اندازند.»

شولتس به نگرانی شهروندان آلمانی ایرانی‌تبار نیز اشاره کرد و گفت، صدها هزار آلمانی از کاری که «رژیم ملاها با معترضین می‌کند وحشت‌زده هستند.»

او نیز با ابراز شگفتی از جنایات جمهوری اسلامی، خواستار توقف فوری این خشونت‌ها و آزادی زندانیان سیاسی و خبرنگاران در بند شد.

پاسخ به تهدیدهای ایران

در همین رابطه، آلمان و ایسلند، جمعه 20 آبان، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند تا جلسه ویژه‌ای درباره «جنایات رژیم جمهوری اسلامی» برگزار کند.

صدراعظم آلمان با اشاره به این درخواست گفت، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی آلمان را نسبت به عواقب این اقدام تهدید کرده است.

شولتس در پاسخ به این تهدید گفت، کسانی که چنین اقداماتی علیه شهروندان خود انجام می‌دهند، باید منتظر واکنش و فشار از سوی آلمان باشند.

صدراعظم آلمان در بخش دیگری از گفته‌های خود به پهپادهای ایرانی که توسط روسیه در جنگ اوکراین استفاده می‌شود نیز اشاره کرد و گفت، این پهپادها به شهرهای اوکراین حمله کرده و مردم را به قتل می‌رسانند.

او در پایان خطاب به شهروندان ایرانی گفت، آلمان شانه به شانه در کنار مردم ایران ایستاده است.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که مردم ایران در هشتمین هفته از خیزش خود علیه جمهوری اسلامی به‌سر می‌برند.

به گفته «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تاکنون 336 معترض از جمله 52 کودک توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید