پولیتیکو: فاصله ایران با ساخت بمب هسته‌ای کاهش یافته است

پولیتیکو به نقل از کارشناسان افزوده است، اگر تهران به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم ادامه دهد، ذخایر فعلی اورانیوم ایران با خلوص 60 درصد، برای ساخت یک بمب هسته‌ای کافی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به رویت نشریه «پولیتیکو» آماده است، ایران به روند افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده خود ادامه داده و فاصله خود را با ساخت بمب هسته‌ای کاهش داده است.

آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی، پنج‌شنبه 19 آبان در آخرین گزارش فصلی خود که آن را برای کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی ارسال کرده است، تأکید کرده که تهران از سپتامبر گذشته، به میزان اورانیوم غنی‌سازی شده خود افزوده است.

آژانس در این گزارش تخمین زده است که تهران در اکتبر سال جاری 62.3 کیلوگرم اورانیوم 60 درصد غنی‌سازی شده در اختیار داشته است. مقایسه این عدد با ماه سپتامبر حاکی از افزایش 6.7 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم ایران است.

پولیتیکو به نقل از کارشناسان افزوده است، اگر تهران به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم ادامه دهد، ذخایر فعلی اورانیوم ایران با خلوص 60 درصد، برای ساخت یک بمب هسته‌ای کافی است.

با این وجود، این کارشناسان تأکید کرده‌اند که ساخت یک بمب اتمی مستلزم مراحل بیشتر، زمان‌بندی‌های دیگر و تصمیم مقامات جمهوری اسلامی است.

بر اساس گزارش فصلی آژانس، کل ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران 3673.7 کیلوگرم تخمین زده شده است. بر اساس توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» که در سال 2015 امضا شد، ایران مجاز است تا 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده با خلوص 3.67 ذخیره کند. از این مقدار به عنوان اورانیوم کافی برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای یاد می‌شود.

آژانس تأکید کرده است، با توجه به محدودیت‌های شدید جمهوری اسلامی بر فعالیت ناظران آژانس از فوریه 2021، این نهاد بین‌المللی قادر به برآورد دقیق ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران نیست.

آژانس همچنین در گزارش فصلی خود افزوده است، حتی اگر به صورت فرضی تصور شود که ایران در آینده اجازه نصب مجدد تجهیزات نظارتی آژانس را داده و محدودیت‌ها علیه ناظران آژانس را رفع کند، ایجاد یک خط مبدأ برای این نهاد مستلزم «زمان قابل توجهی» است. امری که با «میزانی از عدم قطعیت» نیز همراه خواهد بود.

این گزارش تصریح کرده است: «با تداوم وضعیت فعلی، این عدم قطعیت بیشتر خواهد شد.» وضعیتی که به گفته آژانس، «پیامدهای زیان‌باری بر توانایی آژانس جهت تضمین صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران خواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید