نیوزویک: تهدید به اعدام هم نتوانست معترضان ایرانی را عقب‌ بنشاند

مجلس ایران به منظور «ترساندن» معترضان، با اکثریت قاطع از «مجازات اعدام» برای بازداشت‌شدگان حمایت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله آمریکایی «نیوزویک» در گزارشی درباره اعتراضات ضدحکومتی در ایران نوشته با وجودی که جمهوری اسلامی تهدید کرده قصد دارد تعداد زیادی از حدود پانزده هزار نفر معترضان بازداشت‌شده را اعدام کند، مردم معترض ایران کماکان به خیابان‌ها می‌آیند و برای براندازی جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند.

مجلس ایران به منظور «ترساندن» معترضان، با اکثریت قاطع از «مجازات اعدام» برای بازداشت‌شدگان حمایت کرده است. در نامه‌ای که به امضای 227 نفر از 290 نماینده مجلس رسیده، نمایندگان از مقامات قضایی کشور خواسته‌اند که به دستگیرشدگان «درس خوبی» بدهند تا دیگران را از پیوستن به آنها بازدارند. آنها ادعا کرده‌اند که چنین مجازاتی به همه ثابت می‌کند که جمهوری اسلامی با هیچ‌کس درباره «تعرض به نظام مقدس» اغماض نخواهد کرد.

به گفته این مجله، در مقابل، اعتراضات ضدحکومتی نه تنها کاهش پیدا نکرده، که گستره آنها وسیع‌تر شده است. مردم کماکان در شهرهای مختلف ایران به خیابان‌ها می‌آیند و خواهان براندازی رژیم می‌شوند. زنان عموما رهبری تظاهرات را برعهده دارند، و روسری‌های خود را به آتش می‌کشند و موهای خود را کوتاه می‌کنند.

از سوی دیگر، همبستگی با معترضان ایرانی نیز در سطح جهان در حال افزایش است. ورزشکاران ایرانی از طریق عدم همخوانی «سرود ملی» جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های بین‌المللی، همبستگی خود با مردم و اعتراض خود به رژیم را نشان داده‌اند.

به عنوان مثال، اخیرا تیم ملی فوتبال ساحلی در امارات، تیم ملی واترپلو در تایلند، و تیم ملی فوتبال در بازی دوستانه مقابل نیکاراگوئه در ورزشگاه آزادی تهران همه از خواندن «سرود ملی» جمهوری اسلامی ایران خودداری کردند.

به گفته «نیوزویک»، این اولین مرتبه نیست که مردم ایران علیه جمهوری اسلامی قیام می‌کنند، اما هیچ‌کدام از خیزش‌های قبلی به اندازه خیزش جاری «طولانی و عمیق» نبوده است، که نشان می‌دهد این مرتبه چیزی از اساس با گذشته فرق دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید