مولوی عبدالحمید خواستار آزادی زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران شد

عبدالحمید: هر انسانی که آزاده باشد از جمعه خونین و حوادث زاهدان و خاش و کشته‌شدن مردم با گلوله جنگی آزار می‌بیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران و همچنین تغییر سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی شد.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، جمعه 20 آبان، در جریان سخنرانی خطبه جمعه این هفته، اعتراضات سراسری در این کشور را نشانه‌ای از اتحاد مردم ایران دانست و گفت، برخلاف ادعای مقامات جمهوری اسلامی، این اعتراضات و نارضایتی‌ها حاصل نادیده گرفته‌شدن مطالبات مردمی در سال‌های گذشته است.

او در ادامه ضمن انتقاد از رسانه‌های حکومتی که خیزش سراسری مردم ایران را به کشورهای غربی منتسب می‌کنند، تصریح کرد که بستر این اعتراضات فقدان آزادی بیان، آزادی قلم، آزادی احزاب و اعمال سانسور شدید در کشور است.

کشتار خونین زاهدان و خاش

اسماعیل‌زهی با اشاره به قتل بیش از 120 شهروند بلوچ در هفته‌های گذشته گفت، بر همگی روشن است که شهروندان بلوچ در حادثه «دلخراش و آزاردهنده» زاهدان و خاش «به ناحق» کشته شده‌اند.

او ضمن اشاره به دیدار خود با خانواده جان‌باختگان کشتار زاهدان، خواسته‌ اصلی آن‌ها را اعلام محکومیت این حادثه توسط مقامات جمهوری اسلامی و محاکمه عاملان و آمران آن دانسته است.

امام جمعه زاهدان با اشاره به اظهارات عبدالرضا مصری، نائب رئیس مجلس این کشور که کشته‌شدگان زاهدانی را «تجزیه طلب» خوانده بود، خواستار اعاده حیثیت از جان‌باختگان «جمعه خونین» در زاهدان شد.

او تأکید کرد که خانواده این جان‌باختگان با عدم پذیرش پیشنهاد پرداخت دیه، خواستار پیگیری قضایی این پرونده هستند.

انتقاد از مجلس ایران

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی در بخش دیگری از سخنرانی خود، به نامه 227 نماینده مجلس ایران برای اعدام برخی معترضین واکنش نشان داد و آن را مایه تاسف خواند.

او این در زمینه تصریح کرد: «شما نامه می‌نویسید و سخت‌ترین مجازات را برای مردم درخواست می‌کنید. آیا پارلمان دیگر کشورها این کار را می‌کنند؟»

رئیس مدرسه «دارالعلوم زاهدان»، اعتراض را حق مسلم مردم ایران دانست و از شلیک گلوله جنگی توسط نیروهای حکومتی به شدت انتقاد کرد.

او در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن تشکر از معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس این کشور، اقدام هیئت رئیسه مجلس برای قطع میکروفون او را مورد انتقاد قرار داد.

سعیدی این هفته و پس از کشتار زاهدان و خاش، در صحن علنی مجلس از سیاست‌های مقامات جمهوری اسلامی انتقاد کرد که با دخالت سایر نمایندگان مجلس، میکروفون او قطع شد.

انتقاد از عملکرد نیروهای مسلح

امام جمعه مسجد مکی زاهدان همچنین با انتقاد از عملکرد نیروهای مسلح این کشور و سرکوب اعتراضات در ایران گفت: «نیروهای ما که از بیت‌المال روزی می‌خورند، توسط چه کسانی آموزش دیده‌اند؟ اگر این نیروها ایرانی نیز نبوده و خارجی هم باشند، چگونه توانستند به سوی معترضین شلیک کنند؟»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی با تشکر از همراهی مردم سایر مناطق ایران با چهلم جان‌باختگان زاهدان، آن را «بهترین نمونه و الگو از وحدت» دانست.

سازمان عفو بین‌الملل، روز گذشته در بیانیه‌ای خواستار رسیدگی فوری به «قتل عام» مردم در جمعه‌های خونین سیستان و بلوچستان شده بود..

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید