بریتانیا در واکنش به‌ تهدیدهای تهران کاردار ایران را احضار کرد

جیمز کلورلی: تهدید به جان و ارعاب روزنامه‌نگاران یا هر فردی که در بریتانیا زندگی می‌کند را تحمل نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که کاردار سفارت ایران در لندن را در واکنش به تهدیدها علیه خبرنگاران شاغل در رسانه‌های فارسی‌زبان مقیم این کشور، احضار کرده است.

«جیمز کلورلی»، وزیر خارجه بریتانیا جمعه، 20 آبان در بیانیه‌ای گفته است: «من امروز نماینده ایران را احضار کردم تا روشن کنم که ما تهدید به جان و ارعاب روزنامه‌نگاران یا هر فردی که در بریتانیا زندگی می‌کند را تحمل نمی‌کنیم.»

پیش‌تر شبکه خبری «ایران اینترنشنال» در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دو نفر از اعضای تحریریه این شبکه از سوی سپاه پاسداران ایران تهدید به ترور شده‌اند.

در پی افشای این موضوع، اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی که نهاد تحت امر او کارنامه سیاهی در ترور فعالان و مخالفان ایرانی در کشورهای غربی دارد با تهدید و «سازمان تروریستی» خواندن این شبکه خبری، کشور بریتانیا را نیز تهدید کرد که به قول او «هزینه اقدامات خود را برای ناامن‌ ساختن کشور بزرگ ایران خواهد پرداخت.»

با شروع اعتراضات ضد‌حکومتی سراسری در ایران از 25 شهریور ماه، مقامات جمهوری اسلامی بارها کشورهای دیگر را مسبب بروز اعتراضات در این کشور دانسته و تهدیدهای بی‌سابقه‌ و آشکاری را مطرح کرده‌‌اند.

جمهوری اسلامی تاکنون بیش از 40 خبرنگار را در ایران بازداشت و زندانی کرده است و می‌گوید که چون سه رسانه فارسی‌زبان در خاک بریتانیا واقع شده‌اند، این کشور در بروز اعتراضات در خاک ایران مقصر است.

بریتانیا پیش از این نیز کاردار ایران را در محکومیت سرکوب مرگ‌بار و نقض حقوق معترضان، احضار کرده بود. این کشور، در اقدامی مشابه اتحادیه اروپا، 15 فرد و نهاد مرتبط با سرکوب معترضان در ایران را نیز تحریم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size