کمبود دارو در ایران؛ مقامات ایرانی از صادرات دارو به روسیه خبر دادند

نایب رئیس سندیکای صنایع دارویی ایران گفته است که اگر شرایط با وضعیت موجود ادامه پیدا کند، در ماه‌های آینده کمبود دارو به 300 تا 400 قلم دارو می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که بحران کمبود دارو در ایران به داروهای معمولی چون «شربت آنتی‌بیوتیک» و «آمپول ویتامین C» رسیده است، برخی مقامات ایرانی از صادرات دارو‌ به روسیه سخن می‌گویند که می‌تواند دلیلی برای این کمبودها محسوب شود.

چندی پیش، علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به رسانه‌ها گفت که «بازار داروی روسیه ارزشی 20 میلیارد دلاری دارد و ایران برای ورود به این بازار برنامه‌ریزی کرده است.»

حسین شمالی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم 6 آبان از صادرات دارو به روسیه گفت. به گفته او‌ سال گذشته ارزش صادرات داروهای ایرانی به روسیه حدود 7.5 میلیون دلار بود ‌و تلاش می‌شود امسال این مقدار افزایش پیدا کند.

پیش از این علی فاطمی، نایب رییس انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا»، از نایاب شدن برخی داروهای ساده به‌ویژه داروهای کودکان در داروخانه‌ها خبر داد.

او گفت: «شربت دیفن‌هیدرامین، شربت استامینوفن و بروفن برای تب بچه‌ها و شیاف استامینوفن برای کودکانی که خیلی کوچک‌اند و باید استامینوفن را به صورت شیاف استفاده کنند در داروخانه‌ها به اندازه کافی پیدا نمی‌شود.»

این مقام در اواخر شهریور از سهمیه‌بندی سرم در داروخانه‌های ایران خبر داده و گفته بود ذخایر استراتژیک داروها در کشور به صفر رسیده است.

400 قلم کمبود دارو

هشدار به کمبود دارو در ایران به اوایل سال جاری شمسی باز می‌گردد.

در همین رابطه، مهدی پیرصالحی، نایب رئیس سندیکای صنایع دارویی ایران به «خبرآنلاین» گفت که اگر شرایط با وضعیت موجود ادامه پیدا کند، در ماه‌های آینده کمبود دارو به 300 تا 400 قلم دارو می‌رسد.

متعاقب آن، عبدالحسین روح‌الامینی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران از کمبود 356 قلم دارو تنها در داروخانه 13 آبان تهران که مرجع تامین دارو است، خبر داد.

افزایش 700 درصدی قیمت‌ها

کمبود دارو همچنین به افزایش قیمت سرسام‌آور آن در کشور انجامیده است.

محمدجواد نیک‌بین، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران درباره «علت بروز بحران دارویی در کشور و افزایش قیمت آن»، گفت: «افزایش قیمت دارو بر خلاف قانون است زیرا قانون اجازه نمی‌دهد که در این شرایط اقتصادی که مردم با آن مواجه هستند باز هم افزایش قیمت داشته باشیم.»

او‌ بیان کرد: «باز هم در این شرایط حدود 300 تا 400 و حتی 700 درصد به قیمت دارو افزوده شده است و با این وجود باز هم با کمبود دارو و آنتی بیوتیک در کشور مواجه هستیم.»

تاکنون مقامات مربوطه لیست مشخصی از داروهای صادراتی به روسیه اعلام نکردند اما مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفته «اینترفرون بتا» و «فاکتور هفت» دو قلم از این داروهای صادراتی است.

اینترفرون بتا، یکی از داروهایی است که برای بیماران «ام اس» و کاهش حملات عصبی آنها تجویز می‌شود.

مسئولان عالی جمهوری اسلامی همواره کمبود دارو را به مسئله تحریم‌ها مرتبط کرده و آمریکا را مانع صادرات دارو‌ و دیگر اقلام بشردوستانه به ایران معرفی می‌کنند.

با این حال، مجتبی بوربور، نایب رئیس اتحادیه واردکنندگان با بیان اینکه آمریکا ما را تحریم دارویی نکرده است، گفت: «ایران داروهای تولید شده از کمپانی‌های آمریکایی را از دفاتر این کمپانی‌ها در کشورهای اروپایی مانند هلند و یا روسیه خریداری و وارد می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید