سپاه مدعی تولید «موشک بالستیک هایپرسونیک» شد

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در اظهاراتی از برنامه تهران برای ارسال موشک‌ به روسیه جهت بکارگیری در جنگ اوکراین خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران مدعی تولید «موشک بالستیک هایپرسونیک» شد.

حاجی‌زاده پنج‌شنبه 19 آبان در اظهارتی گفت: «موفق شدیم به موشک بالستیک هایپرسونیک پیشرفته دست پیدا کنیم که قادر است در فضایی که مهم‌ترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های سپر دفاع موشکی وجود دارد، از آن‌ها عبور کند.»

این سخنان در حالی است که ایران با ارسال پهپاد به روسیه و بکارگیری آن در جنگ اوکراین در آستانه تحریم توسط آمریکا و کشورهای اروپایی قرار دارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد ادعای ایران در این خصوص که تعداد محدودی از پهپادها را به روسیه ارسال کرده، دروغ است و ارتش اوکراین روزانه دست‌کم 10 پهپاد ایرانی را سرنگون می‌کند.

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با تایید خبر تحویل پهپاد به روسیه گفته بود که تهران پیش از آغاز جنگ اوکراین تعداد محدودی پهپاد به مسکو تحویل داده است.

با این حال مقامات نظامی اوکراینی فاش کردند حدود 400 پهپاد ساخت ایران تاکنون علیه غیرنظامیان اوکراینی به کارگرفته شده‌ و مسکو خواهان دریافت 2 هزار پهپاد بیشتر از تهران شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نیز در اظهاراتی از برنامه تهران برای ارسال موشک‌ به روسیه خبر داد.

جمهوری اسلامی همچنین متهم است با ارسال موشک و پهپاد به گروه‌های نیابتی در منطقه، آنها را به حمله به کشورهای خاورمیانه و منافع آمریکا تشویق و ترغیب می‌کند.

نیروی هوافضای سپاه چندی پیش هم مدعی آزمایش موشک ماهواره‌بر «قائم 100» شده بود.

پس از ادامه و گسترش اعتراضات سراسری در ایران، مقامات نظامی جمهوری اسلامی بدون اشاره به ریشه‌های داخلی این اعتراضات پیوسته غرب و برخی کشورهای منطقه را مسبب این اعتراضات دانسته و تهدید به مقابله کرده‌اند.

در همین رابطه، پل ایدون، تحلیلگر سیاسی، در مقاله‌ای برای مجله «فوربس» نوشت که گرچه فروش فزاینده پهپاد و موشک توسط ایران به روسیه اینطور تداعی می‌کند که صنعت تسلیحاتی جمهوری اسلامی در اوج شکوفایی قرار دارد، اما این موضوع می‌تواند در حقیقت نشانه «استیصال» تهران باشد.

به گفته این تحلیلگر، موقعیتی که الان ایران در آن قرار دارد، مانند وضعیت اتحاد جماهیر شوروی در اواخر عمرش است. طی آن سال‌ها، شوروی که به شدت گرفتار مشکلات اقتصادی بود، مشتاق بود تا با فروش فزاینده تسلیحات خود به هر کسی که توان مالی پرداخت را داشت، خود را از بحران اقتصادی نجات دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید