سوءاستفاده جمهوری اسلامی از کودکان به‌عنوان ابزار سرکوب

ایران برابر ماده 1 پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک موظف است از حضور کودکان زیر 18 سال نه تنها در مخاصمات و جنگ‌ها، بلکه در نیروهای مسلح نیز جلوگیری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش شاهدان عینی و تصاویری که از اعتراضات ضدحکومتی کنونی در ایران منتشر شده، دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی از افراد زیر سن قانونی برای سرکوب معترضان استفاده کرده‌اند.

ویدیویی که در تاریخ 12 آبان از شهر نوشهر منتشر شد، نشان می‌دهد که دو کودک با لباس نظامی در خیابان‌ محل اعتراضات حضور دارند.

همچنین تصاویری که «العربیه فارسی» پیش‌تر از کودکان به کار گرفته شده به‌عنوان نیروهای سرکوب منتشر کرد، نشان می‌دهد که این موضوع توسط جمهوری اسلامی به یک رویه تبدیل شده است.

به گفته فعالان حقوق کودکان، این اقدامات استفاده ابزاری از کودکان و نقض بارز کنوانسیون‌های حقوق کودک است که جمهوری اسلامی ایران نیز آن‌ها را پذیرفته است.

بر اساس گزارش‌هایی که تاکنون منتشر شده، جمهوری اسلامی از پوشاندن لباس سرکوب‌گران به تن کودکان و تحویل باتوم و سلاح به دست آنان، ابایی ندارد.

این در حالیست که مطابق «پروتکل الحاقی کنوانسیون ژنو» و بند 2 ماده 38 «کنوانسیون» حقوق کودک که ایران هر دو آن‌ها را پذیرفته، جمهوری اسلامی موظف است اطمینان حاصل کند که کودکان زیر 18 سال در مخاصمات و جنگ‌ها به‌طور مستقیم شرکت ندارند.

ایران همچنین برابر ماده 1 پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک موظف است از حضور کودکان زیر 18 سال نه تنها در مخاصمات و جنگ‌ها، بلکه در نیروهای مسلح نیز جلوگیری کند.

در ویژه‌نامه‌ای که سازمان حقوق‌بشر ایران درباره نقض حقوق کودکان و استفاده از آنها در مخاصمات منتشر کرد، آمده است که استفاده ابزاری از کودکان در سرکوب معترضان، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

محمد مقیمی، حقوق‌دان، در یادداشتی برای نشریه «حقوق‌ ما» متعلق به سازمان حقوق بشر ایران نوشت که برابر بند اول ماده 4 پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک، حکومت‌ها از به‌کارگیری کودکان زیر 18 سال حتی در سازمان‌های شبه نظامی، از جمله «سازمان بسیج مستصعفان» منع شده‌اند. این در حالیست که بسیج در ایران، از سنین بسیار پایین حتی از مقطع ابتدایی عضوگیری می‌کند و کودکان را با اطلاعات و تحلیل‌های جهت‌دار «شستشوی مغزی» داده و به طرفداران سرسخت خود تبدیل می‌کند.

سابقه جمهوری اسلامی در نقض حقوق کودکان در جنگ

با وجود گذشت بیش از سه دهه از پایان جنگ هشت ساله عراق و ایران، جمهوری اسلامی، دستگاه‌های مختلف و رسانه‌های وابسته به آن هنوز داستان‌سرایی‌های بسیاری از حضور کودکان در این جنگ دارند.

برای مثال، در کتب درسی دانش‌آموزان، از نوجوان سیزده ساله‌ای به‌نام حسین فهمیده که از او به‌عنوان عامل انتحاری در مقابله با تانک‌های عراقی استفاده شده بود، هنوز به‌عنوان قهرمان ملی یاد می‌شود.

این در حالیست که در آبان‌ 1397، در پی درگذشت حمید هوشنگی، خبرنگار با سابقه‌ای که از او به‌عنوان «خالق افسانه حسین فهمیده» یاد می‌شود، افکار عمومی ایران متوجه این موضوع شد که حسین فهمیده ساخته و پرداخته دستگاه پروپاگاندای نظام جمهوری اسلامی بوده تا با تهییج احساسات کودکان، آنها را به خط مقدم جنگ بکشاند.

این همه در حالی‌ است که بسیاری از فعالان حقوق کودک از بی‌پناهی کودکان در شرایط خشن مخاصمه‌ها، جنگ‌ها و اخیرا اعتراضات ابراز نگرانی کرده‌اند. تقابل نیروهای سرکوب کودک با هم سن و سال‌هایشان در اعتراضات سراسری ایران که دست‌کم 50 کودک تاکنون به ضرب گلوله‌ دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی جان باخته‌اند، ظلمی مضاعف در حق کودکان و نقض بارز حقوق آنها محسوب می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید