تکاپوی نمایندگان رئیسی برای آرام کردن فضای ملتهب دانشگاه‌ها

بهادری جهرمی: برای دولت مثل آب خوردن بود که از همان روز‌های اول از گلوله‌های جنگی علیه مردمی که به خیابان‌های می‌آیند، استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که تظاهرات دانشجویی برای هشتمین هفته متوالی و به‌رغم سرکوب گسترده در ده‌ها دانشگاه ایران همچنان ادامه دارد، رسانه‌های ایران از حضور سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی و معاون پارلمانی او در دو دانشگاه صدا و سیما و دانشگاه تربیت مدرس تهران، خبر دادند.

محمد حسینی، معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران که سه‌شنبه 17 آبان‌ماه در یک جلسه در دانشگاه تربیت مدرس سخنرانی می‌کرد در پاسخ به اعتراض دانشجویانی که شعار «زن زندگی آزادی» سر می‌دادند، گفته است «قبول داریم که کاستی وجود دارد و در تلاش برای رفع آنها هستیم. رییس جمهور هم تاکید دارد، حرف‌ها شنیده شود. در مجلس هم حرف‌های زیادی زده می‌شود. در قانون اساسی رفراندوم پیش‌بینی شده، اما مگر می‌شود اصل نظام به رفراندم گذاشته شود؟ رفراندوم برای مواردی است نه اصل نظام.»

او که با لحنی سازش‌کارانه قصد آرام کردن دانشجویان معترض را داشته، مدعی شده که برای شنیدن اعتراض آن‌ها به دانشگاه آمده است. این در حالی‌ است که دانشجویان در ده‌ها دانشگاه ایران، در هفته‌های گذشته بارها در شعارهای خود اعلام کرده‌اند که هدف اعتراضات آن‌ها در همگامی با خیزش مردم ایران سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی است.

همزمان با آغاز اظهارات معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران که به نمایندگی از دولت در دانشگاه حاضر شده بوده شماری از دانشجویان معترض با سر دادن شعارهای ضد‌حکومتی سالن را ترک کردند.

در همین راستا، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی نیز سه‌شنبه 17 آبان در نشستی با دانشجویان دانشگاه صداوسیما ضمن انکار سرکوب خونین مردم مدعی «مماشات» حکومت جمهوری اسلامی با معترضان شده و گفته است که جمهوری اسلامی آن‌ها را به مانند «فرزندان خطاکار» خود می‌داند.

بهادری جهرمی همچنین ضمن تطهیر و ناچیز شمردن کشتار بیش از 314 معترض در چند هفته گذشته در ایران با منت گذاشتن، گفته است:«برای دولت مثل آب خوردن بود که از همان روز‌های اول اجازه دهد تا نیروی انتظامی از گلوله‌های جنگی استفاده کند و هر کسی را به خیابان آمد بزنند و این طوری مردم بترسند و از خانه خارج نشوند. اما این دولت هرگز چنین کاری نمی‌کند، چون معترضین را بچه و خانواده خود می‌داند.»

برخی تحلیل‌گران، حضور نمایندگان ابراهیم رئیسی در دانشگاه‌ها را نشانه تمرکز و تلاش دولت او برای کاستن از شدت اعتراضات دانشجویی خوانده‌اند.

از آغاز خیزش ضدحکومتی ایرانیان که آتش آن با کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد شعله‌ور شده، دانشجویان هر روزه، صحن دانشگاه‌ها را به فضای اعتراض خود بدل کرده‌اند. این در حالیست که با تداوم شعارهای دانشجویی برای سرنگونی نظام، سرکوب شدید، بازداشت، ممنوع‌الورودی به دانشگاه و خوابگاه و تیراندازی با گلوله‌های ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور در این مراکز آموزش عالی به امری متداول و روزمره تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size