اعدام دو زندانی بلوچ در آستانه چهلم «جمعه خونین زاهدان»

امروز حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، محمد قنبری را بجای احمد طاهری به سمت فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان منصوب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

راشد بلوچ معروف به شعیب آسکانی و اسحاق آسکانی دو زندانی بلوچ در زندان مرکزی زاهدان به اتهام آن‌چه که همکاری با گروه «جیش العدل» و «قتل چهار تن از نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی» نامیده شده، اعدام شدند.

اعدام این دو زندانی در روز گذشته، در حالی صورت گرفت که جمهوری اسلامی پیشتر نیز اقدام به اعدام‌های گروهی و دسته‌جمعی با هدف «انتقام‌گیری» در این استان کرده بود.

گزارش‌های رسیده به «کمپین فعالین بلوچ» تاکید می‌کند که هر دو زندانی در حالی که از مرز پاکستان در حال تردد به ایران بودند، توسط نیروهای مرزبانی بازداشت شدند.

«میزان»، خبرگزاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز در گزارشی اتهامات این دو فرد را مرتبط به پرونده‌ای در سال 95 دانسته و ضمن تأیید بازداشت این دو فرد در نواحی مرزی، مدعی شده است که این دو متهم بعدها به قتل نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی اعتراف کرده‌اند.

امری که با توجه به سابقه جمهوری اسلامی در اخذ اعترافات اجباری، نگرانی ناظران را موجب شده است.

از سویی، در آستانه چهلم «جمعه خونین زاهدان»، اصناف و بازاریان این شهر، چهارشنبه 18 آبان، در اعتراض به کشتار و سرکوب معترضان بلوچ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای دومین روز متوالی اعتصاب کرده و محل کسب و کار خود را تعطیل کردند.

در حالی‌که فعالان بلوچ برای تجمع در روز جمعه 20 آبان «فراخوان همبستگی میلیونی» را منتشر کرده‌اند، حسین اشتری فرمانده کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، محمد قنبری را به سمت فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان منصوب کرد.

پس از کشتار بیش از 100 شهروند بلوچ توسط نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی در روز جمعه 8 مهر، شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان در واکنش به اعتراض گسترده شهروندان بلوچ، اقدام به عزل احمد طاهری، فرمانده پیشین نیروی انتظامی این استان کرد.

اقدامی که باعث رضایت شهروندان بلوچ نشد و خانواده‌های جان‌باختگان در جریان دیداری با عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان، خواستار مجازات عاملان اصلی این «جنایت» شدند.

بنا بر گزارش‌ها، دست‌کم 120 نفر، از جمله چندین کودک در اعتراضات جمعه 8 مهر و جمعه بعد آن در زاهدان و خاش به ضرب گلوله‌های جنگی ماموران امنیتی جهوری اسلامی کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size