ادامه سقوط ارزش تومان هم‌زمان با ادامه اعتراضات در ایران

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود، تورم نقطه به نقطه خدمات جا و غذا را 117 درصد و تورم نقطه به نقطه مواد غذایی را 71.4 درصد اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به سقوط فزاینده ارزش ریال، پول ملی ایران برابر دلار آمریکا، نگرانی مقامات جمهوری اسلامی از تبعات اقتصادی و روانی آن بر تشدید خیزش ایرانیان به شدت افزایش یافته است.

بنا به گزارش‌ رسانه‌های ایران، ارزش دلار آمریکا که در پایان معاملات هفته گذشته بازار آزاد ایران با جابجایی سقف تاریخی خود به قیمتی بالاتر از 36 هزار تومان رسید، همچنان روند صعودی را در پیش گرفته و بنا بر برخی پیش‌بینی‌ها احتمال می‌رود تا پیش از پایان سال 1401 دست‌کم به سطحی بالاتر از 40 هزار تومان افزایش یابد.

در این گزارش‌ها اشاره شده که حجم تعاملات در بازار توافقی نیز به سطح بی‌سابقه نزدیک به 20 میلیون دلاری رسیده و بازار ارز به‌میزان زیادی از سوی تقاضاهای سرمایه‌گذاری خرد و خرید با کارت ملی تحت فشار قرار گرفته است.

در حالی‌که با افزایش قیمت دلار تحلیل‌گران بازار ارز می‌گویند دلار «ترمز بریده» است، معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه‌ قضاییه ایران در راستای مهار این افزایش قیمت‌ و تقاضا، اعلام کرد، باتوجه به این‌که خرید دلار بخشی از عملکرد اقتصادی خانوار است، اطلاعات افراد خریدار دلار جهت ثبت در پایگاه اطلاعات اقتصادی خانوار به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و جهت ثبت در پایگاه رفاه ایرانیان به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال می‌شود.

بنا بر این اطلاعات، خرید دلار از این جهت که یک فعالیت اقتصادی محسوب می‌شود، به‌عنوان یکی از «معیارهای دهک‌بندی» در نظر گرفته شده و بر همین اساس ممکن است نام افرادی که کارت ملی خود را برای انجام چنین فعالیتی در اختیار دیگران قرار ‌‌دهند، در دهک بالاتری قرار بگیرد و از پرداخت یارانه‌ محروم شوند.

قیمت دلار از اواسط هفته گذشته و در پی افزایش فشارهای بین‌المللی بر حکومت جمهوری اسلامی که در هشت هفته اخیر معترضان را در خیابان‌ها به شدت سرکوب کرده، رو به افزایش گذاشت و از روز شنبه 14 آبان ماه، قیمت دلار به بالای 36 هزار تومان رسید. در این راستا، گزارش‌هایی مبنی بر نبود دلار آمریکا برای فروش در صرافی‌های ایران نیز مخابره شده است.

به گفته برخی کارشناسان اقتصادی، یکی از دلایل افزایش قیمت دلار، واکنش به سرکوب فعالان بازار ارز بوده که حکومت با مسدود کردن حساب‌هایشان سعی در کنترل قیمت دلار دارد.

نگرانی‌ها از افزایش قیمت دلار در حالی تشدید می‌شود که مرکز آمار ایران نیز در تازه‌ترین گزارش خود، تورم نقطه به نقطه خدمات جا و غذا را 117 درصد و تورم نقطه به نقطه مواد غذایی را 71.4 درصد اعلام کرده است.

این در حالی است که برخی مقامات اقتصادی جمهوری اسلامی سیاست افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا برای مقابله با تورم و رکود در آمریکا و جهان را عامل افزایش ارزش دلار برابر دیگر ارزها می‌دانند.

در چنین شرایطی که مقامات حکومتی مخالفان رژیم جمهوری اسلامی را به‌ بهربرداری از این موضوع و ‌دامن زدن به تبعات روانی آن برای ملتهب نگهداشتن فضای اعتراضات متهم می‌کنند، تحلیل‌گران وابسته به نظام تاکید دارند که در صورت عدم عرضه دلار توسط بازارسازان، روند صعودی قیمت ارز در آینده نیز تحت تاثیر چنین نابسامانی‌‌هایی قطعی خواهد بود و این شاخص اقتصادی علاوه بر دیگر عوامل به تداوم و تشدید ناآرامی‌ها در کشور منجر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید