ایران سفیر نروژ را به‌دلیل همبستگی با معترضان احضار کرد

نخست‌وزیر فنلاند ضمن محکوم کردن نقض‌های رژیم جمهوری اسلامی علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز در ایران با زنان ایرانی ابراز همبستگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به اعلام همبستگی رئیس پارلمان نروژ با معترضان ایرانی، سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، ضمن اعلام این خبر نوشته که این احضار در «اعتراض به اظهارات غیر‌قابل پذیرش رئیس پارلمان این کشور» صورت گرفته است.

سفیر نروژ در ایران در حالی احضار شده که «مسعود قره‌خانی»، رئیس ایرانی‌تبار پارلمان نروژ سه روز پیش در گفت‌وگو با تلویزیون «ایران‌اینترنشنال»، خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که «وقتش رسیده و باید بروی!»

قره‌خانی همچنین خطاب به معترضان ایرانی گفته بود: «با شما هستم. شما شجاعید و دیگه وقتش است که آزادی و دموکراسی و حقوق‌بشر را که 44 سال است نداشتید، بگیرید. من تا آخرین نفس با شما هستم.»

همزمان با اعلام خبر احضار سفیر نروژ در ایران، خبرگزاری «فارس»، وابسته با سپاه پاسداران نیز، حرف‌های رئیس پارلمان نروژ را «مداخله‌جویانه» خوانده و نوشت که در احضار سفیر نروژ به وزارت خارجه ایران، «مدیرکل دفتر اروپای وزارت خارجه ایران «مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران» به سخنان قره‌خانی را به سفیر نروژ ابلاغ کرده است.

همزمان، سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند، روز دوشنبه 16 آبان در حاشیه اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در شرم الشیخ مصر، ضمن محکوم کردن نقض‌های رژیم جمهوری اسلامی علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز در ایران، بر همبستگی با زنان ایرانی تاکید کرده و گفت:«خواهان عدالت برای زنان در همه جا هستیم.»

حمایت‌ها از معترضان ایرانی در حالی ادامه دارد که رژیم جمهوری اسلامی بابت نقض گسترده حقوق شهروندان ایرانی و کشتار معترضان و کودکان در خیابان‌ها و مدارس و همدستی با روسیه در جنگ علیه اوکراین به انزوای روزافزون کشانده شده و تحت تحریم‌های بی‌سابقه‌ای قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید