گاردین: تظاهرات ضدحکومتی در ایران به‌رغم سرکوب ادامه دارد

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمان اذعان کرد که تظاهرات مردمی مقامات را «عاجز» کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی می‌گوید به‌رغم تلاش‌های گسترده جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم معترض ایران، تظاهرات ضدحکومتی در سرتاسر این کشور کماکان ادامه دارد و روز پنجاهم را رد کرده است.

به گفته این روزنامه، مردم بی‌توجه به پلیس و دستگاه امنیتی سرکوبگر جمهوری اسلامی، در شهرهای مختلف ایران تظاهرات کردند، دانشجویان دانشگاه‌ها را به محل مبارزه تبدیل کردند، و مغازه‌داران و کارگران دست به اعتصاب زدند.

اعتراضات در حالی ادامه پیدا می‌کند که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، با رد ادعای جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، مبنی بر «آزادی ایران»، گفت شهرهای ایران «امن و آرام» هستند.

به گفته «گاردین»، نیروهای امنیتی اخیرا تدابیر جدیدی برای توقف اعتراضات در دانشگاه‌های ایران اتخاذ کرده‌اند. حراست دانشجویان را هنگام ورود بازرسی کرده و آنها را مجبور به برداشتن ماسک خود می‌کند.

با این وجود، دانشجویان کماکان در محوطه دانشگاه‌ها شعار می‌دهند. مثلا، تظاهرکنندگان در دانشگاه آزاد مشهد خطاب به «گشت ارشاد» رژیم شعار دادند: «هرزه تویی! زن آزاده منم!» دانشجویان دانشگاه گیلان در شهر رشت نیز شعار دادند: «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد!»

در قزوین بسیاری در مراسم چهلم جواد حیدری، از کشته‌شدگان تظاهرات ضدحکومتی، شعارهای مشابهی سر دادند. سقز در کردستان نیز شاهد اعتصابات گسترده بود، و مغازه‌داران از باز کردن فروشگاه‌های‌ خود خودداری کردند.

به گفته «گاردین»، رحمان جلالی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمان اذعان کرد که سرکوب اعتراضات ضدحکومتی اخیر نسبت به اعتراضات قبلی بسیار دشوارتر بوده ‌است، به طوری که تظاهرات مردمی مقامات را «عاجز» کرده است.

به گفته جلالی: «محدودیت‌های اینترنتی، دستگیری سران اغتشاشات، و حضور نیروهای دولتی در خیابان‌ها همیشه فتنه را از بین می‌برد، اما این مرتبه نوع فتنه و مخاطبان آن متفاوت است.»

به گزارش «گاردین»، رژیم ایران آمریکا را مقصر اصلی اعتراضات ضدحکومتی اخیر دانسته است، به‌طوری که رئیسی روز شنبه گفت واشینگتن تلاش می‌کند «بهار عربی» را در ایران تکرار کند، و مدعی شد که در این امر شکست خورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید