سخنگوی وزارت خارجه آلمان: تحریم‌های حقوق‌بشری فزاینده‌ای علیه ایران در راه است

در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در 14 نوامبر درباره بسته تحریمی جدید علیه ایران تصمیم‌گیری خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار گزارشی در روزنامه آلمانی «اشپیگل» مبنی بر مذاکرات اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های حقوق‌بشری بیشتری علیه رژیم جمهوری اسلامی در ایران، سخنگوی وزارت خارجه آلمان دوشنبه 16 آبان طی اظهاراتی این موضوع را تایید کرد.

«آندره آ ساسه» در یک نشست خبری گفت که مذاکراتی «سازنده» در اتحادیه اروپا درباره گسترش تحریم‌ها علیه حکومت ایران به‌دلیل سرکوب معترضان در جریان است ولی تصمیم درباره این‌که سپاه پاسداران در لیست تروریستی اروپا قرار بگیرد یا نه، بستگی به تصمیم‌گیران این اتحادیه دارد.

ساسه همچنین گفت: «می‌توانم تایید کنم که مذاکرات در مورد این بسته واقعاً در سطح اتحادیه اروپا در حال انجام است... مذاکرات بسیار سازنده است، اما نمی‌توانم جزئیاتی از جمله چارچوب زمانی را ارائه دهم».

طبق گزارش آخر‌هفته گذشته اشپیگل، آلمان و هشت کشور دیگر اتحادیه اروپا در حال برنامه‌ریزی برای گسترش تحریم‌های خود علیه ایران هستند تا افراد و سازمان‌هایی را که با خشونت مرگ‌بار در سرکوب تظاهرکنندگان در اعتراضات ضد‌حکومتی کنونی این نقش داشته و مرتبط هستند، را نیز مورد تحریم قرار دهند.

در گزارش اشپیگل آمده است که بسته‌ای متشکل از 31 پیشنهاد روز چهارشنبه در بروکسل ارائه شده که افراد و نهادهایی از جمله دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی که در سرکوب معترضان در ایران نقش داشته و همچنین شرکت‌هایی که از سرکوب پشتیبانی می‌کنند را هدف قرار می‌دهد.

اقدامات بالقوه این بسته جدید شامل مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر افراد به قلمرو اتحادیه اروپا است و قرار است در جلسه بعدی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در 14 نوامبر برای تصویب به رای گذاشته شود.

از زمان شروع اعتراضات در ایران، بسیاری از کشورهای غربی و دموکراتیک نسبت به سرکوب خونین معترضان موضع گرفته‌اند. اتحادیه اروپا پیش از این 11 فرد و 4 نهاد مرتبط با رژیم جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب خونین و نقض حقوق معترضان، تحریم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید