سازمان حقوق بشر ایران: 304 معترض طی اعتراضات جاری کشته شده‌اند

تاکنون برای ده‌ها تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر، کیفرخواست «محاربه» و «فساد فی الارض» صادر شده که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشر ایران گزارش داد که طی اعتراضات جاری در ایران تا روز شنبه 14 آبان دست‌کم 304 شهروند معترض از جمله 41 کودک توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

این گزارش ادامه داده است: «در پی اعتراضات روز گذشته، نیروهای سرکوبگر با شلیک مستقیم گلوله‌های جنگی به معترضان در شهرستان خاش دست‌کم 16 نفر از معترضان را به قتل رساندند.»

براساس گزارش‌هایی که سازمان حقوق بشر ایران دریافت کرده است، 41 تن از کشته‌شدگان زیر 18سال سن داشته‌اند که 9 تن از این کودکان دختر و سه تن از کودکان تبعه کشور افغانستان بوده‌اند.

طبق این گزارش، 24 زن نیز در اعتراضات جاری در ایران کشته شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران گزارش داده است که کشته‌شدگان تا شنبه چهاردهم آبان، از 22 استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، تهران، کردستان و گیلان بوده‌اند.

این سازمان تاکید کرده که تاکنون برای ده‌ها تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر، کیفرخواست «محاربه» و «فساد فی الارض» صادر شده که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام شود.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم از بازداشت 14 هزار و 802 نفر از 26 شهریور تا 14 آبان خبر داد.

این خبرگزاری همچنین گزارش داده که 136 شهر در ایران شاهد اعتراض بوده و در 397 دانشگاه هم دانشجویان تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید