بی‌خبری از سرنوشت خواننده کُرد ایرانی بازداشتی در اوین

به‌گفته نهادهای حقوق بشری سامان یاسین از زمان بازداشت تاکنون از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده و برای گرفتن اعترافات اجباری از او تحت فشار و شکنجه‌های شدید جسمی و روحی قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهاد حقوق بشری کُردستان ایران درباره بی‌اطلاعی از سرنوشت سامان یاسین، خواننده کُرد ایرانی سبک‌های «رپ» و «دیسلاو» که اخیرا توسط نیروهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی بازداشت شده است، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش «شبکه حقوق بشر کُردستان» سامان یاسین، هنرمند کُرد اهل کرمانشاه و ساکن تهران است که در دهم مهر توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد و پس از پخش اعترافات اجباری و متهم شدن او به «محاربه» خبری از وی در دست نیست.

بر اساس این گزارش «سامان حدود دو هفته پیش در یک تماس کوتاه تلفنی با خانواده‌اش از انتقال خود از زندان فشافویه به زندان اوین خبر داد و پس از این تماس، هیچ اطلاعی از سرنوشت او در دست نیست».

اعترافات اجباری

به گفته یکی از نزدیکان یاسین «مسئولان زندان اوین در پی مراجعات مکرر خانواده گفته‌اند که سامان ممنوع‌الملاقات است.»

رسانه‌های دولتی ایران هفتم آبان تصاویری از جلسه دادگاه چند نفر از معترضان بازداشت شده منتشر کردند که در آن اعترافات اجباری این خواننده و اتهام وی به «محاربه» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» عنوان شد.

نهادهای حقوق بشری ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سامان یاسین، برگزاری جلسه دادگاه با اتهام «محاربه» و پخش اعترافات اجباری را زمینه‌‌سازی برای احتمال صدور حکم اعدام او می‌دانند.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کُردستان این هنرمند معترض ایرانی از زمان بازداشت تا کنون از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده است و برای گرفتن اعترافات اجباری از او تحت فشار و شکنجه‌های شدید جسمی و روحی قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید