اذعان رسمی ایران درباره تحویل پهپاد به روسیه

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در اظهاراتی گفت رهبری ایران نمی‌تواند موضوع «کمک مخفیانه به اقدامات وحشیانه روسیه» در جنگ اوکراین را مخفی و انکار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با تایید خبر تحویل پهپاد به روسیه، اذعان کرد که جمهوری اسلامی پیش از حمله روسیه به اوکراین، تعدادی پهپاد در اختیار این کشور گذاشته بود.

وزیر خارجه ایران، شنبه 14 آبان در جمع خبرنگاران‌ همچنین مدعی شد که تهران هیچ برنامه‌ای برای تحویل موشک به روسیه ندارد.

به‌رغم اظهارات ضمنی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و خبرگزاری‌های وابسته به سپاه درباره تحویل پهپاد به روسیه، مقامات وزارت خارجه ایران بارها اظهارات کشورهای غربی در این باره را رد کرده بودند.

مقامات غربی همچنین تاکید کردند که پس از پیروزی‌های اخیر ارتش اوکراین در جنگ، تهران افزون بر پهپاد درصدد تحویل موشک‌های بالستیک به مسکو است.

در همین رابطه، رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در اظهاراتی گفت، رهبری ایران نمی‌تواند موضوع «کمک مخفیانه به اقدامات وحشیانه روسیه» در جنگ اوکراین را مخفی و انکار کند.

مالی تاکید کرد، با وجود این‌که تهران استفاده از پهپادهای ایرانی توسط روسیه در اوکراین را تکذیب می‌کند، اما شواهد در این زمینه بسیار روشن است.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان هم با اشاره ضمنی به نقش ایران در ارائه پهپاد به مسکو برای حمله به اوکراین گفت، کشورهای گروه هفت بر افزایش «هزینه نظامی‌ به روسیه و کشورهای دیگر یا نهادها و افرادی که پیشرفت نظامی مسکو در اوکراین را پشتیبانی می‌کنند» توافق کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نیز پیشتر در اظهاراتی با اشاره به نقش تهران در ارسال موشک‌ به روسیه گفته بود، این نهاد ادامه همکاری تهران با مسکو در زمینه ارائه پهپاد در جنگ اوکراین را نمی‌پذیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید