آلمان: گروه هفت بر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران توافق کرد

بربوک در پایان نشست اعضای گروه هفت و در جریان کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که ایران از پاسخگویی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی گفت، وزرای خارجه کشورهای عضو «گروه هفت» در جریان نشستی در آلمان، بر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران به دلیل نقض حقوق بشر توافق کردند.

بربوک در پایان این نشست و در جریان کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: «ایران از پاسخگویی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری می‌کند.»

او در ادامه افزود، در این نشست «گروه هفت بهترین راه‌ها برای کمک‌رسانی به روند ارسال اسلحه به اوکراین را بررسی کرد.»

به گفته بربوک، «هرگاه دموکراسی مورد حمله قرار می‌گیرد، باید با هر آنچه در اختیار داریم، از آن دفاع کنیم.»

وزیر خارجه آلمان همچنین تصریح کرد: «برای کمک به اوکراین برنامه‌های بلندمدتی داریم.»

اعضای گروه هفت، جمعه 13 آبان، با انتشار بیانیه‌ای از توافق برای ایجاد «ساز و کار هماهنگی» جهت کمک به اوکراین با هدف بازسازی و دفاع از زیرساخت‌های انرژی و حوزه آب در این کشور خبر دادند.

وزیر خارجه آلمان در این زمینه پیشتر اعلام کرده بود، با نزدیک شدن به فصل زمستان و برای مقابله با حملات روسیه به اهداف غیرنظامی، این ساز و کار باید امکان هماهنگی برای جمع‌آوری کمک‌ کشورها جهت بازسازی تاسیسات و ارائه «پمپ‌های آب، وسایل گرمایشی، مسکن، اماکن ارائه خدمات بهداشتی، تخت، پتو و چادر» را فراهم کند.

وزرای خارجه گروه هفت
وزرای خارجه گروه هفت

وزرای خارجه کشورهای گروه هفت خاطرنشان کردند: «پایبندی قاطع خود برای ادامه پشتیبانی مالی، بشردوستانه، سیاسی، فنی و دفاعی به اوکراین را دوباره اعلام می‌کنیم.»

بر اساس بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر شد، این پشتیبانی با هدف کاهش «رنج مردم اوکراین و دفاع از مرزهای به رسمیت‌ شناخته‌شده و حاکمیت» این کشور صورت می‌گیرد.

آنها همچنین ادبیات کرملین در استفاده از تسلیحات هسته‌ای را محکوم کرده و هشدار دادند، «هرگونه استفاده روسیه از تسلیحات شیمیایی، بیولوژیکی و یا هسته‌ای عواقب ناگواری خواهد داشت.»

آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و ژاپن به عنوان کشورهای عضو گروه هفت، اتهامات مسکو مبنی بر این‌که اوکراین درصدد بکارگیری «بمب کثیف» است را نیز تکذیب کردند.

آنها در ادامه خاطرنشان کردند، تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید می‌کند که ادعای مسکو در این زمینه «بی اساس» است.

بر اساس بیانیه‌ای که در پایان این نشست منتشر شد، گروه هفت با اعمال اقداماتی که نتیجه آن ایجاد «عواقب اقتصادی برای روسیه، سایر کشورها و یا افراد و نهادهایی که در این جنگ از مسکو حمایت نظامی می‌کنند»، حمایت خود را از اوکراین ادامه می‌دهد.

واکنش برخی از این کشورها به حمایت پهپادی تهران از مسکو نیز یکی از موارد یاد شده در این نشست بود.

وزرای خارجه کشورهای گروه هفت هچنین دوباره از مقامات بلاروس خواستند، حمایت خود از روسیه در جنگ اوکراین مانند میزبانی از سربازان روسیه‌ و ارائه پایگاه نظامی به مسکو در خاک بلاروس را متوقف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید