«سی‌ان‌ان»: ایران خواستار کمک روسیه برای پیشرفت در برنامه اتمی خود شده است

منابع اطلاعاتی آمریکا تاکید کردند، درخواست اخیر تهران از مسکو به این دلیل است که مقامات ایرانی یا امید خود به احیای برجام را از دست دادند یا توافق برجام در صورت احیا را نیز قابل دوام نمی‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

شماری از مقامات اطلاعاتی آمریکا، جمعه 13 آبان، به خبرگزاری «سی‌ان‌ان» گفتند که مسئولان جمهوری اسلامی خواستار کمک روسیه برای پیشرفت سریع برنامه تسلیحات اتمی خود شده‌اند.

منابع مذکور به سی‌ان‌ان گفتند، ایران خواهان موادی از روسیه شده که تولید سوخت هسته‌ای و راه‌اندازی راکتورهای اتمی را سرعت ببخشد.

این شبکه خبری افزود که ایران همچنین از روسیه کمک خواسته تا زمان گریز برای دستیابی به بمب اتم را کوتاه‌تر کند.

منابع اطلاعاتی آمریکا تاکید کردند، درخواست اخیر تهران از مسکو به این دلیل است که مقامات ایرانی یا امید خود به احیای برجام را از دست دادند یا توافق برجام در صورت احیا را نیز قابل دوام نمی‌دانند.

سی‌ان‌ان از یک مقام بلندپایه دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، نقل کرده که توسعه روابط و معاملات میان تهران و مسکو، از اهمیت برجام برای ایران کاسته و احتمال احیای توافق اتمی را به‌شدت کاهش داده است.

همزمان، ادریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به سی‌ان‌ان گفت، ایالات متحده با هر گونه همکاری میان ایران و روسیه که ناقض پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای باشد، با قاطعیت برخورد خواهد کرد.

او تاکید کرد که «با شرکای خود درباره سطح همکاری‌های اتمی ایران و روسیه و مجازات آنها همکاری می‌کنیم.»

با این حال سی‌ان‌ان گفته که اطلاعات رسیده به مقامات آمریکایی رابطه‌ای میان همکاری نظامی ایران و روسیه در جنگ اوکراین با بحث برنامه اتمی تهران مشاهده نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید