مولوی عبدالحمید: قانون اساسی ایران تبعیض‌آمیز و به‌روز‌نشده است

امام جمعه اهل سنت زاهدان از قوانین و سیاست‌های زن‌ستیز رژیم جمهوری اسلامی انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولوی عبدالحمید، امام جمعه‌ اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه سیزدهم آبان خواستار آن شد که جلوی سرکوب خونین و مرگ‌بار معترضان گرفته شود.

عبدالحمید همچنین خواستار برگزاری رفراندوم فوری با حضور ناظران بین‌المللی برای «تغییر سیاست‌ها بر اساس خواسته‌های مردم» ایران شد.

Advertisement

امام جمعه‌ اهل‌سنت زاهدان در صحبت‌های روز جمعه خود با انتقاد از قوانین جمهوری اسلامی و به روز نبودن آن‌ها، گفت: «قانون اساسی را 43 سال 44 سال پیش تدوین کردند و رفتند. والسلام. آن نسل دیگر بود و الان نسل دیگری آمده است. الان دنیا آن دنیا نیست، دنیای دیگری است. خوب این قانون هم باید تغییر پیدا می‌کرد در این مدت و به‌روز می‌شد.»

او همچنین با تاکید بر این‌که تبعیض علیه زنان در قوانین جمهوری اسلامی، اعتراضات زنان را رقم زده است، گفت: «امروز بیشترین اعتراضات مال زنان است، فریاد فریاد زنان است و زنان مورد تبعیض قرار گرفته‌اند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان، همچنین از مقامات جمهوری اسلامی خواست که صدای مردمی را که 50 روز است در میدان هستند، بشنوند.

او در ادامه تاکید کرد: ««زنان بی‌مهری دیده‌اند. چرا زنان روسری‌هایشان را می‌سوزانند؛ در حالی که پوشیدن روسری یک فرهنگ ایرانی و اسلامی است؟ چه کسی این زنان را به خشم درآورده است؟ این زنان چه بی‌مهری و ظلمی دیده‌اند که روسری‌هایشان را پاره می‌کنند و آتش می‌زنند؟ این پرسش‌ها را باید از خودمان بپرسیم.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی در سخنرانی خود ضمن انتقاد شدیداللحن از سرکوب خونین معترضان در ایران، خطاب به سران رژیم جمهوری اسلامی گفت:«ملتی را که پنجاه روز است در خیابان‌ها اعتراض می‌کند، نمی‌توانید با کشتن و زندان و زدن، عقب برانید.»

امام جماعت اهل سنت در مرکز بلوچستان با انتقاد از وجود تبعیض ساختاری در جمهوری اسلامی گفت که زنان، مذاهب و اقوام بیشترین تبعیض را در سال‌های اخیر تحمل کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید