تظاهرات گسترده در سیستان‌ و بلوچستان؛ تیراندازی ماموران امنیتی و کشته‌شدن چندین معترض

کانال تلگرامی «رصد بلوچستان» با انتشار تصاویری از کشته و مجروح‌شدن شماری از نمازگزاران معترض در شهر خاش بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه اعتراضات سراسری در ایران، شهروندان سراوان، زاهدان، ایرانشهر و خاش در سیستان‌ و بلوچستان پس از نماز جمعه سیزدهم آبان، در خیابان راهپیمایی اعتراضی برگزار کرده‌اند.

کانال تلگرامی «رصد بلوچستان» با انتشار تصاویری از کشته‌شدن شماری از نمازگزاران معترض در شهر خاش بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد.

شهروندان بلوچ پس از نمازجمعه امروز در خیابان‌های شهر خاش تجمع کرده و شعار «مرگ برخامنه‌ای» و «مرگ بر سپاهی» سر دادند.

گزارش‌ها از خاش حاکی از تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به سمت مردم است.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از ساختمان فرمانداری خاش به مردم تیراندازی کردند.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، نیز به سوی نمازگزاران متعرض در راسک، گاز اشک‌آور شلیک کردند.

مردم در زاهدان هم شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر بسیجی» سر می‌دهند.

انتقاد شدید امام جمعه زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جماعت اهل سنت در زاهدان طی نماز جمعه امروز گفت: «ملتی را که 50 روز است در خیابان‌ها اعتراض می‌کند، نمی‌توانید با کشتن و زندان و زدن، عقب برانید.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی با انتقاد از وجود تبعیض ساختاری در جمهوری اسلامی گفت که زنان، مذاهب و اقوام بیشترین تبعیض را در سال‌های اخیر تحمل کردند.

او با اشاره به پدیده «روسری‌سوزی» در خیزش کنونی مردم ایران، تاکید کرد که سیاست‌های اجباری از جمله وجود «گشت ارشاد» و سیاست «به زور فرستادن مردم به بهشت» عامل چنین واکنش‌هایی شده است.

مولوی عبدالحمید همچنین با اشاره به این که بحث «فقدان آزادی» مهمترین دلیل اعتراضات جاری است، از قوه قضائیه به‌دلیل قوانین منتهی به «اعدام» شدیدا انتقاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید