مالی در گفتگو با «العربیه»: آمریکا متعهد به پاسخگوکردن ایران است

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره به نقض گسترده حقوق زنان توسط جمهوری اسلامی تاکید کرد که ایالات متحده به همراه متحدان برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن اقدام خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد، واشینگتن همه طرف‌هایی که در ارسال «پهپادهای ایرانی» به روسیه نقش دارند را تحریم خواهد کرد.

مالی پنج‌شنبه 12 آبان در گفتگو با «العربیه» گفت: «ایران در جنگ علیه اوکراین از روسیه حمایت می‌کند.»

او‌ اشاره کرد که «در تلاش برای ممانعت از حمله ایران به نیروهایمان هستیم و در این زمینه، گزینه نظامی را به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد داده‌ایم.»

مالی افزود که ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی، در راستای منافع ملی ایالات متحده و کشورهای منطقه است.

پهپادهای ایرانی
پهپادهای ایرانی

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره به این که تهران نمی‌تواند رفتارهای خشونت‌آمیز خود با شهروندان ایرانی را پنهان کند، اظهار داشت: «آنها (مقامات ایرانی) را برای نقض سیستماتیک حقوق بشر پاسخگو خواهیم کرد.»

او‌ همچنین تصریح کرد: «به همراه شرکای خود برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن اقدام می‌کنیم.»

مالی ادامه داد که جمهوری اسلامی حقوق زنان را نقض می‌کند و نباید عضو کمیسیون مقام زن باشد.

پیشتر کامالا هاریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که ایالت متحده به‌دلیل سرکوب وحشیانه زنان و نقض مستمر و نهادمند حقوق آنها، در تلاش برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن وابسته به سازمان ملل متحد است.

ایران چندی پیش برای مدت چهار سال به عضویت کمیسیون مقام زن متشکل از 45 عضو پذیرفته شد. این کمیسیون در مارس هر سال با هدف بررسی و ایجاد سازوکارهایی جهت برابری میان زنان و مردان تشکیل جلسه می‌دهد.

در همین رابطه، شامگاه چهارشنبه نشست «آریا- فورمولا» با همکاری آمریکا و آلبانی، درباره نقض حقوق بشر در ایران، در مقر شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران در این نشست اعلام کرد که مصون ماندن مقامات جمهوری اسلامی از هر گونه پاسخگویی در ارتباط با نقض گسترده حقوق‌بشر، به تکرار سرکوب و کشتار مردم در ایران منجر شده است.

او همچنین گفت که همزمان با اعتراضات سراسری در ایران، سرکوب معترضان به‌دلیل پاسخگو نکردن رژیم جمهوری اسلامی در شرایطی مشابه بوده است.

ایران در پی کشته‌شدن «مهسا امینی»، دختر 22 ساله کرد توسط «گشت ارشاد»، بیش از چهل روز شاهد اعتراضات سراسری گسترده بوده که طی آن بیش از 270 نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید