اوکراین از سرنگونی 10 پهپاد ایرانی ارتش روسیه خبر داد

روزنامه «نیویورک تایمز» اخیرا گزارش داد که برخی افسران بلندپایه ارتش روسیه درباره زمان و چگونگی بکارگیری تسلیحات تاکتیکی اتمی در اوکراین جلساتی برگزار کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه» گزارش داد که سامانه دفاع هوایی اوکراین از سرنگونی 10 پهپاد ایرانی در اختیار ارتش روسیه در روز پنج‌شنبه 12 آبان خبر داد.

ارتش اوکراین، همچنین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیروهای روسی پنج‌شنبه 80 حمله موشکی به 20 شهر و شهرک اوکراینی انجام دادند.

طبق این اطلاعیه، ارتش روسیه به جابجایی اجباری ساکنان دو استان زاپروژیا و خرسون ادامه داده و از مردم عادی در استان لوهانسک به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

شرکت برق اوکراین هم اعلام کرد، پس از بمباران خطوط فشار قوی نیروگاه اتمی زاپروژیا توسط نیروهای روسی، جریان برق از این نیروگاه کاملا قطع شده است و نیروگاه مذکور تنها با ژنراتورهای سوخت مایع مانند گازوئیل و نفت کار می‌کند.

همزمان، منابع خبری اوکراینی گزارش دادند که شهرهای خرسون، میکولایف و نیکوپول در جنوب کشور شاهد انفجارات بزرگی بوده است.

منابع روسی هم از وقوع چندین انفجار در شهر میلیتوپول که در تصرف ارتش روسیه است، خبر دادند.

مقامات میلیتوپول هم با اعلام نبود تهدید جدی برای این شهر، از فعال‌شدن سامانه‌های دفاع هوایی مستقر در میلیتوپول خبر دادند.

ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین نیز چهارشنبه اعلام کرد که در نبردهای شرق و جنوب کشور بیش از 25 شهر و شهرک در معرض موشک‌باران و بمباران ارتش روسیه قرار گرفته است.

نیروهای روس دوشنبه گذشته با حمله موشکی به زیرساخت‌های شهری کی‌یف، پایتخت اوکراین باعث قطع آب و برق بخش بزرگی از این شهر شدند.

در پی این حملات، شرکت برق اوکراین از روش‌های جدید برای مقابله با قطعی برق در پایتخت کشور خبر داد ‌و شهردار این شهر هم اعلام کرد که هزار مرکز گرمایشی برای ساکنان کی‌یف در زمستان پیش‌رو ایجاد خواهد شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پیشتر گفته بود، حملات ارتش روسیه 40 درصد از نیروگاه‌های تولید برق کشورش را نابود کرده است. این وضعیت باعث توقف صادرات انرژی اوکراین به اتحادیه اروپا و افزایش قیمت انرژی در این قاره شده است.

احتمال حمله اتمی

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا چهارشنبه از حمله اتمی احتمالی روسیه به اوکراین شدیدا ابراز نگرانی کرده و چنین رویدادی را با توجه به وضعیت جنگی در اوکراین محتمل دانست.

روزنامه «نیویورک تایمز» اخیرا گزارش داد که برخی افسران بلندپایه ارتش روسیه درباره زمان و چگونگی بکارگیری تسلیحات تاکتیکی اتمی در اوکراین جلساتی برگزار کرده‌اند.

در همین رابطه، دیمتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گزارش‌ها درباره بکارگیری تسلیحات اتمی توسط روسیه را بزرگنمایی رسانه‌های غربی عنوان و آن را «غیرمسئولانه» توصیف کرد.

با این حال، دیمتری مدودف، رئیس جمهوری پیشین روسیه و نائب رئیس کنونی شورای امنیت ملی این کشور سه‌شنبه گذشته با اشاره به تسلیحات اتمی کشورش، گفت که تلاش اوکراین برای بازپس‌گیری منطقه دونباس و شبه‌جزیره کریمه، تهدیدی علیه امنیت ملی روسیه به‌شمار می‌رود.

وزارت خارجه روسیه نیز چهارشنبه اعلام کرد که اولویت اول مسکو، ممانعت از گسترش جنگ ویرانگر میان قدرت‌های اتمی جهان است.

روسیه اخیرا اوکراین را متهم کرده که درصدد بکارگیری «بمب کثیف» علیه نیروهای روسی است اما مقامات اوکراینی تصریح کردند که چنین ادعایی، بهانه‌ای برای استفاده از سلاح اتمی توسط مسکو‌ با هدف جبران شکست‌های اخیر ارتش روسیه در اوکراین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید