رویترز: اعتصابات دانشجویی حکومت ایران را در تنگنا قرار داده است

مقامات ایران تصمیم گرفته‌اند از طریق برگزاری رویدادهای حکومتی در دانشگاه‌ها، اعتراضات آکادمیک را تحت کنترل درآورند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» می‌گوید اعتصابات دانشجویان دانشگاه‌های سراسر ایران، که بی‌توجه به تهدیدهای تند و تیز پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد، حکومت ایران را در تگنا قرار داده است.

به گفته این خبرگزاری، از زمان آغاز اعتراضات ضدحکومتی پس از کشته‌شدن مهسا امینی به دست «گشت ارشاد»، دانشجویان به‌طور پیوسته علیه حکومت تظاهرات کرده و خواهان براندازی جمهوری اسلامی شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی مانند گذشته تلاش کرده‌اند اعتراضات و تظاهرات سراسری در ایران را به گردن «تحریک بیگانگان» بیندازند، و آنها را برساختهٔ دستگاه‌های امنیتی کشورهای خارجی معرفی کنند. اما رژیم این بار موفق نشده است با این حربه‌ها اعتراضات را سرکوب کند.

به گفته «رویترز»، دانشجویان در دانشگاه‌های شهرهای بسیاری در سرتاسر ایران همچون تهران، اصفهان، تبریز، سنندج، و مشهد اعتصاب و تحصن کرده‌اند، و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» داده‌اند.

در برخی موارد، هنگامی که تظاهرات دانشجویی در خارج از محوطه دانشگاه برگزار شده‌ است، مردم عادی نیز به دانشجویان پیوسته و علیه رژیم شعار داده‌اند، و زنان حجاب خود را برداشته و سوزانده‌اند.

با نظر به ناآرامی‌های دانشگاه و اهمیت تبلیغاتی این نهاد برای جمهوری اسلامی، مقامات ایران تصمیم گرفته‌اند از طریق برگزاری رویدادهای حکومتی در دانشگاه‌ها تحت عنوان «گفت‌وگوی آزاد دانشجویی»، اعتراضات آکادمیک را تحت کنترل درآورند.

به گفته نهادهای حقوق بشری، تا امروز که بیش از یک ماه از اعتراضات ضدحکومتی در ایران می‌گذرد، 287 نفر از معترضان، شامل 46 کودک، توسط نیروهای امنیتی رژیم به قتل رسیده‌اند. در جریان اعتراضات 133 شهر و شهرستان و 129 دانشگاه، حدود 14160 نفر از جمله حدود 300 دانشجو دستگیر شده‌اند.

به منظور تهدید معترضان و ترساندن آنها از ادامه تظاهرات ضدحکومتی، قوه قضاییه جمهوری اسلامی اخیرا اعلام کرد قصد داد حدود هزار نفر از معترضان دستگیرشده، که متهم به «ایجاد اخلال» در تهران هستند، را محاکمه علنی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size