خامنه‌ای حضور جوانان در اعتراضات سراسری را بر اساس «هیجان‌ها و احساسات» دانست

سازمان حقوق بشر ایران، در آخرین گزارش خود اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری به دست‌کم 277 نفر از جمله 40 کودک و 24 زن افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به مناسبت روز حکومتی «دانش آموز» درباره حضور جوانان و نوجوانان در اعتراضات سراسری جاری گفت که‌ اینان «به‌دلیل برخی هیجان‌ها و احساسات و برخی بی‌دقتی‌ها در مسائل وارد میدان شدند.»

خامنه‌ای چهارشنبه 11 آبان بدون هیچ گونه اشاره به نقش عوامل داخلی و سیاست‌های حکومتی در ایجاد اعتراضات بی‌سابقه کنونی، «آمریکا و انگلیس» را «صحنه گردان» این اعتراضات دانست و خیزش کنونی را «جنگ ترکیبی» علیه جمهوری اسلامی برشمرد.

در همین رابطه، سازمان حقوق بشر ایران، در آخرین گزارش خود اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری به دست‌کم 277 نفر از جمله 40 کودک و 24 زن افزایش یافته است.

این سازمان سه‌شنبه دهم آبان گزارش داد در میان 40 کودک کشته‌شده توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، 9 دختر وجود دارند.

از سویی، قرار است امروز موضوع سرکوب خشن اعتراضات ایران در نشست غیررسمی شورای امنیت مطرح می‌شود.

ایالات متحده آمریکا و آلبانی دو کشوری هستند که پیشنهاد برگزاری این نشست غیررسمی را ارائه کرده‌اند.

نشست امروز با هدف «برجسته‌کردن سرکوب کنونی زنان و دختران و اعضای اقلیت‌های دینی و اتنیکی در ایران» برگزار خواهد شد.

همزمان با ادامه اعتراضات در ایران، مصطفی نیلی، وکیل دادگستری عصر سه‌شنبه از بازداشت سه همکار خود خبر داد و در توییتر نوشت: «امروز در شیراز خانم‌ها نازنین سالاری، بهار صحراییان و آقای محمود طراوت‌روی از وکلای شریف دادگستری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.»

بازداشت وکلای دادگستری در حالی است که مقامات قضایی و امنیتی ایران اعلام کردند درصدد برگزاری محاکم صدها بازداشت‌شده اعتراضات اخیر در استان‌های کشور هستند.

اکثر وکلای بازداشتی اعلام کرده بودند که آماده پذیرش داوطلبانه پرونده بازداشت‌شدگان هستند.

خبرگزاری «رویترز» هم در گزارشی آورده، اعتصابات دانشجویان دانشگاه‌های سراسر ایران، که بی‌توجه به تهدیدهای تند و تیز پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد، حکومت ایران را در تگنا قرار داده است.

به گفته این خبرگزاری، از زمان آغاز اعتراضات ضدحکومتی پس از کشته‌شدن مهسا امینی به دست «گشت ارشاد»، دانشجویان به‌طور پیوسته علیه حکومت تظاهرات کرده و خواهان براندازی جمهوری اسلامی شده‌اند.

رویترز تاکید کرده که دانشجویان در دانشگاه‌های شهرهای بسیاری در سرتاسر ایران همچون تهران، اصفهان، تبریز، سنندج، و مشهد اعتصاب و تحصن کرده‌اند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید