یکی از بزرگ‌ترین معادن طلای ایران توسط شهروندان بلوچ تعطیل شد

شرکت توسعه معادن پارس در بهمن هزار و چهارصد با انتشار مناقصه‌ای عمومی درنظر داشت تا برای استخراج طلا از معدن انجیرک پیمانکار استخدام کند، اما جست‌وجوهای العربیه فارسی در سامانه «استعلام مناقصات و مزایدات کشور» نشان داد که اطلاعات مربوط به پیمانکار این پروژه به صورت عمومی اعلام نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از بزرگترین معادن طلای ایران در منطقه «تفتان» استان سیستان و بلوچستان توسط مردم تعطیل شد.

به گزارش «رصد بلوچستان»، طوایف شمال بلوچستان به ویژه طایفه سالارزهی، دوشنبه نه آبان، به محل بهره‌برداری معدن «انجیرک» رفته و این معدن را تعطیل کردند.

به گفته رصد بلوچستان، پیش از این نیز ریش سفیدان و جوانان بلوچ در بیست وشش مهر سال جاری، با جمع‌آوری دستگاه‌ها و ماشین‌آلات استخراج طلا، مانع برداشت این فلز گرانبها توسط جمهوری اسلامی شدند.

این گزارش در این زمینه افزوده است، «مردم بلوچ اعلام کردند که سرمایه‌های این معدن متعلق به ملت بلوچ است و هرگز اجازه نخواهند داد که سرمایه های بلوچستان توسط بیگانگان استخراج و هزینه شود.»

خبرگزاری «ایلنا» پیشتر خبر داده بود که انجیرک، «بزرگترین معدن طلای کشور و دارای ذخیره قطعی 24 میلیون تن و ذخیره احتمالی 49 میلیون تن است.»

استان سیستان و بلوچستان میزبان چندین معدن طلا است. سازمان صنعت معدن و تجارت این استان پیشتر گواهی کشف بزرگترین معدن طلای ایران را برای شرکت «توسعه معادن پارس» صادر کرده بود.

طبق بررسی‌های «العربیه فارسی» این شرکت وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی موسوم به «شستا» است.

شرکت توسعه معادن پارس در بهمن هزار و چهارصد با انتشار مناقصه‌ای عمومی درنظر داشت تا برای استخراج طلا از معدن انجیرک پیمانکار استخدام کند، اما جست‌وجوهای العربیه فارسی در سامانه «استعلام مناقصات و مزایدات کشور» نشان داد که اطلاعات مربوط به پیمانکار این پروژه به صورت عمومی اعلام نشده است.

مجلس ایران پیشتر در گزارش خود ازعملکرد شرکت‌های زیر مجموعه شستا تصریح کرده بود که «کنترل‌های لازم در مراحل نیازسنجی، انتخاب پیمانکار، واگذاری کار و نظارت بر اجرای آن» در این شرکت‌ها صورت نمی‌گیرد.

این گزارش که در بهمن ماه هزار و چهارصد منتشر شد، حاکی از فساد گسترده در شستا و شرکت‌های تابعه آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید