کاخ سفید: ایران به میل خود شریک قتل مردم اوکراین شده است

جان کربی: آمریکا نگران ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید با اشاره به ارسال قریب‌الوقوع محموله تسلیحاتی ایران شامل موشک‌ و پهپاد به روسیه، اعلام کرد که تهران با میل خود و از طریق ارائه پهپادهای انفجاری به روسیه، در کشتن اوکراینی‌ها با مسکو همدست است.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید سه‌شنبه، 10 آبان گفت که رژیم ایران با مسلح کردن روس‌ها «در کشتن اوکراینی‌های بی‌گناه نقش دارد و در واقع، رژیم حاکم در تهران، آشکارا و با کمال میل خود را در کشتار غیرنظامیان بی‌گناه در خاک اوکراین شریک کرده است.»

این اظهارنظر سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در حالی منتشر می‌شود که سه‌شنبه، سی‌ان‌ان نیز در گزارشی به نقل از مقامات غربی نوشت که جدیدترین محموله تسلیحاتی ایران برای روسیه شامل حدود 450 پهپاد و به زودی در اختیار ارتش روسیه گذاشته خواهد شد.

سی‌ان‌ان همچنین عنوان کرد که به‌رغم ادعاهای مکرر روسیه و ایران در گذشته، مبنی بر عدم ارسال تسلیحات ایرانی به مسکو، ایران ارسال حدود 1000 قبضه تسلیحات مختلف شامل پهپادها به روسیه را به‌منظور استفاده در جنگ علیه اوکراین در دستورکار خود قرار داده است.

بر اساس این گزارش، ایران نیز در حال تدارک برای ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه است.

او به خبرنگاران گفت: «همچنان نگران پتانسیل ایران برای ارائه موشک‌های زمین به زمین به روسیه هستیم.»

کربی گفت که شواهد مربوط به موشک‌های بالستیک ایران در جنگ اوکراین هنوز برای آمریکا مسجل نشده ولی دولت آمریکا نگران این موضوع است.
در هفته‌های گذشته، مقامات اوکراین از سرنگونی ده‌ها پهپاد ارزان قیمت و انفجاری ساخت ایران که روسیه آن‌ها را رنگ زده و به نام «ژرانیوم-2» مورد استفاده قرار داده است، خبر داده‌اند.

روسیه از پهپادهای ایران برای هدف قرار دادن مراکز غیرنظامی، حیاتی و زیرساخت‌های مهم انرژی در اوکراین استفاده کرده است.

این اقدامات روسیه که با پشتیبانی ایران صورت می‌گیرد به تشدید جنگ در اوکراین منجر شده و نگرانی‌ها و واکنش‌های شدید کشورهای غربی را برانگیخته است و در این‌ رابطه دولت‌های غربی تحریم‌هایی را علیه برخی افراد و نهادهای رژیم جمهوری اسلامی که در پشتیبانی نظامی از مسکو نقش داشته و آن را تسهیل می‌کنند، اعمال کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید