شب چهل و پنجم خیزش ایرانیان؛ بازداشت روزنامه‌نگاران و ادامه حمایت‌های بین‌المللی

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در چرخشی از اظهارات پیشین خود عقب‌نشینی کرده و از پیشگاه مردم معترض ایران عذرخواهی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روز دوشنبه، نهم آبان‌ماه و مصادف با چهل و پنجمین روز اعتراضات مردم ایران، دانشگاه‌ها در ده‌ها شهر ایران دست‌خوش اعتراض دانشجویان بود. با وجود سرکوب شدید و بازداشت گسترده دانشجویان معترض، آن‌ها با تجمع‌های گسترده در صحن دانشگاه‌ها علیه حکومت شعار دادند.

بنا بر گزارش‌ها، تعداد افراد کشته شده در اعتراضات کنونی نیز به بیش از 282 نفر رسیده است و ماموران امنیتی همچنان معترضان و فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران را بازداشت می‌کنند.

روز دوشنبه، نهم آبان، اخباری مبنی بر بازداشت مرضیه امیری، روزنامه‌نگار روزنامه «شرق» مخابره شد. روز یکشنبه، هشتم آبان‌ماه، جمعی از خبرنگاران ایران در بیانیه‌ای که مرضیه امیری هم آن را امضا کرده بود، ضمن انتقاد شدید از دستگاه‌های امنیتی خواستار آزادی خبرنگاران زندانی شده‌ بودند.

همزمان به‌دنبال خیزش جهانی ایرانیان برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و فشارهای گسترده، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در چرخشی از اظهارات پیشین خود عقب‌نشینی کرده و از پیشگاه مردم معترض ایران عذرخواهی کرد.

او پیش‌تر در توییتی که انتقادهای شدید و گسترده ایرانیان خواهان سرنگونی رژیم را برانگیخته است، نوشته بود که «معترضان صرفا برای مجبور کردن دولت‌شان به رعایت کرامت و حقوق بشر خود» تظاهرات می‌کنند.

همچنین، دولت کانادا با معرفی بسته تحریمی جدیدی، 4 فرد و 2 نهاد مرتبط با حکومت ایران را نیز به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا دوشنبه، نهم آبان اعلام کرد که دولت این کشور نیروی انتظامی ایران و «جامعه‌المصطفی»، که به اسم دانشگاه در برخی کشورهای جهان شعبه زده ولی در واقع، به فعالیت‌های ایدئولوژیک و جذب نیروهای شبه‌نظامی می‌پردازد، را نیز تحریم کرده است.

همزمان، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز در توییتی نوشت که از این‌که معترضان ایرانی بابت اعتراض مسالمت‌آمیز خود در خیابان کشته می‌شوند، شوک‌زده شده است. او همچنین نوشت: « خشونت بیش از حد نیروهای امنیتی را محکوم کرده و در کنار مردم ایران می‌ایستیم. تحریم‌های اتحادیه اروپا مهم هستند. ما گام‌های بیشتری در این زمینه برخواهیم داشت.»

از سویی دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین تاکید کرد در صورت تداوم پشتیبانی نظامی ایران از روسیه در تهاجم به اوکراین، کییف به‌طور کامل به روابط دیپلماتیک خود با تهران پایان خواهد داد.

دیمیترو کولبا شامگاه دوشنبه 9 آبان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «العربیه» با اظهار این‌که ایران علاوه بر پهپادها به روسیه موشک‌ نیز داده است، تاکید کرد که موشک‌های روسیه و پهپادهای ایرانی زیرساخت‌های کشورش را هدف قرار داده‌اند.

او ضمن اشاره به این‌که روسیه چندین روستا را در اوکراین با موشک و پهپادهای ایرانی تخریب کرده است، افزود:«کییف می‌خواهد اطمینان حاصل کند که ایران پهپاد در اختیار روسیه قرار ندهد».

او همچنین اظهار داشت که ایران به‌دلیل همکاری نظامی با روسیه در جنگ علیه اوکراین مرتکب اشتباه بزرگی می‌شود.
وزیر خارجه اوکراین همچنین افزود: «شواهدی در دست داریم که ایرانی بودن پهپادهای مورد استفاده روسیه در تهاجم به اوکراین را ثابت می‌کند. همچنین اطلاعاتی در دست داریم که ایران به روسیه موشک ارسال کرده است».

علاوه بر این‌ها، کمیته اجرایی اتحادیه فوتبال اوکراین نیز با ارسال نامه‌ای به فدراسیون بین‌المللی فوتبال جهان خواستار حذف تیم‌ملی ایران از جام جهانی 2022 قطر شده است.

در بخشی از نامه اتحادیه فوتبال اوکراین به فیفا آمده است: «با توجه به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اعمال تحریم‌ها علیه ایران و نقش ایران در پشتیبانی از تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین، ما از فیفا درخواست می‌کنیم که موضوع حذف تیم‌ملی ایران از جام جهانی قطر را بررسی کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید