ایران در حال ارسال محموله جدیدی از موشک‌ها و پهپادها به روسیه است

«سی ان ان» به نقل از مقامات غربی: جدیدترین محموله تسلیحاتی ایران برای روسیه شامل حدود 450 پهپاد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم ادعاهای مکرر روسیه و ایران در گذشته مبنی بر عدم ارسال تسلیحات ایرانی به مسکو، مقامات غربی فاش کردند که ایران ارسال حدود 1000 قبضه تسلیحات مختلف شامل پهپادها به روسیه را به‌منظور استفاده در جنگ علیه اوکراین در دستورکار خود قرار داده است.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، مقامات یکی از کشورهای غربی که برنامه تسلیحاتی ایران را از نزدیک رصد می‌کنند، اعلام کردند که محموله جدید، شامل موشک‌های بالستیک کوتاه‌بُرد و شمار بیشتری از پهپادهای انفجاری است.

آنها خاطرنشان کردند، این اولین بار است که تهران موشک‌های نقطه‌زن پیشرفته را به مسکو ارسال ‎می‌کند که ارتش روسیه را از قدرت میدانی زیادی در نبرد علیه نیروهای اوکراینی برخوردار می‌سازد.

450 فروند پهپاد انفجاری

به گفته مقامات غربی، جدیدترین محموله تسلیحاتی ایران شامل حدود 450 پهپاد است که «روس‌ها پیشتر از قدرت مرگبار آنها در جبهه‌های نبرد علیه اوکراین استفاده کرده‌اند.»

این محموله جدید بیانگر افزایش قابل پیش‌بینی حمایت ایران از اقدامات جنگی روسیه در اوکراین است.

هر چند زمان دقیق رسیدن این محموله به روسیه مشخص نیست، ولی مقامات غربی بر این باورند که مطمئناً تا قبل از پایان سال در اختیار ارتش روسیه قرار گذاشته خواهد شد.

افزایش استفاده روسیه از پهپادها

از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در 24 فوریه گذشته، پهپادها نقش مهمی را در این منازعه ایفا کردند ولی کاربرد پهپاد از سوی روسیه از تابستان گذشته، به طور چشمگیری افزایش یافت به طوری که مقامات کییف از سرنگونی ده‌ها فروند پهپاد انفجاری و شناسایی ساخت ایران خبر دادند.

روسیه در هفته‌های اخیر نیز از حملات پهپادی کامیکازی برای هدف قرار دادن مراکز غیرنظامی، حیاتی و زیرساخت‌های مهم انرژی در اوکراین استفاده کرده است.

این اقدامات روسیه به تشدید جنگ در اوکراین که با پیشتبانی ایران صورت می‌گیرد، نگرانی‌ها و واکنش‌های شدید کشورهای غربی را برانگیخته است و در این‌ رابطه تحریم‌هایی علیه برخی افراد و نهادهای رژیم جمهوری اسلامی که در پشتیبانی نظامی از مسکو نقش داشته و آن را تسهیل می‌کنند، اعمال شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید