تظاهرات گسترده مردم بلوچ پس از نماز جمعه در زاهدان

در حمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به مردم زاهدان در روز جمعه 8 مهر 93 شهروند بلوچ کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شمار زیادی از معترضان در زاهدان، پس از نماز جمعه روز 22 مهر تظاهرات کرده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی مردم زاهدان، امروز در خیابان‌های این شهر شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

Advertisement

معترضان همچنین علیه بسیجیان شعار دادند.

شهروندان بلوچ دو هفته پیش (هشتم مهر) پس از پایان نماز جمعه، در اعتراض به تجاوز به یک دختر 15 ساله بلوچ توسط فرمانده نیروی انتظامی چابهار و در حمایت از اعتراضات سراسری ضدحکومتی، در اطراف کلانتری 14 زاهدان تجمع کردند که با تیراندازی مستقیم و پیاپی نیروهای سپاه، بسیج و یگان ویژه مواجه شدند.

ماموران مسلح همچنین به محل برگزاری نماز جماعت با سلاح جنگی شلیک کردند که منجر به کشته‌شدن بسیاری از نمازگزاران بلوچ شد.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان، جمعه 15 مهر در اظهاراتی با رد دخالت «جیش العدل» و تاکید بر این‌که «ماموران» امنیتی جمهوری اسلامی عامل این کشتار بوده‌اند، خواستار «شناسایی دقیق» و «مجازات» تمام عاملان و آمران «جمعه خونین زاهدان» از سوی مسئولان ارشد این کشور شد.

اسماعیل‌زهی همچنین، وجود تک‌تیراندازها در ساختمان‌های اطراف مصلای مسجد مکی زاهدان و شلیک به سوی نمازگزاران را تایید کرد.

در همین رابطه، کمپین فعالین بلوچ که اخبار حقوق بشر در استان سیستان و بلوچستان را رصد می‌کند، در گزارشی اسامی 93 جان‌باخته قتل‌عام زاهدان و اعتراضات پس از آن را منتشر کرده است.

این کمپین همچنین از بازداشت دست‌کم 12 دختر بلوچ توسط نیروهای نظامی در چابهار خبر داد.

کانال تلگرامی «رصد بلوچستان» هم گزارش داد، امروز جمعه همزمان با آغاز تظاهرات ضدحکومتی در زاهدان اینترنت در این شهر قطع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم