گزارش‌ها از استقرار ادوات سنگین سپاه در نوار مرزی بانه با اقلیم کردستان عراق

با اوج‌گیری اعتراضات داخلی در ایران سپاه به بهانه نفوذ نیروهای وابسته به احزاب کرد اپوزیسیون مستقر در اقلیم کردستان عراق، مواضع آنها را حدود 10 روز پیاپی با موشک، پهپاد و توپخانه مورد حمله قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» گزارش دادند که از چند روز گذشته سپاه پاسداران ایران نیرو و ادوات جنگی فراوانی به روستاهای مرزی شهرستان بانه در استان کردستان با اقلیم کردستان عراق اعزام کرده است.

به گفته این منابع، نیروهای ایرانی اعزامی به مناطق مرزی لباس مشکی با آرم سپاه بر تن دارند و از چند روز پیش به مردم منطقه و کولبران هشدار دادند به منطقه مرزی بانه تردد نکنند.

بنا به گزارش این منابع، یگان «سپاه صابرین» که پیشتر علیه گروه‌های کرد اپوزیسیون عملیات‌هایی انجام داده، در منطقه مستقر شده و با بلدوزر و لودر مشغول خاکریزی و خاکبرداری با هدف آماده‌سازی جهت حمله احتمالی زمینی به خاک اقلیم کردستان عراق است.

منابع «العربیه» همچنین خبر دادند که یک فرد رده بالای نظامی ایرانی از عصر یک‌شنبه در بانه مستقر شده و فرماندهان قرارگاه‌های «بیت‌المقدس» و «حمزه» هم در بانه استقرار یافتند.

اعتراضات سراسری پس از قتل مهسا امینی، دختر 22 کرد توسط «گشت ارشاد»، از استان کردستان آغاز شد و سریعا تمام ایران را فرا گرفت. طی این اعتراضات برخی شهرهای کردستان از جمله اشنویه، بانه، سقز و بسیاری از مناطق سنندج از دست نیروهای سرکوبگر خارج شد که چنین شرایطی به اعزام نیروهای نظامی و بکارگیری سلاح‌های سنگین علیه تظاهرکنندگان توسط حکومت ایران انجامید.

در همین رابطه، «شبکه حقوق بشر کردستان» در توییتی خبر داد که کاروانی از نیروهای زمینی سپاه پاسداران مجهز به ادوات سنگین نظامی در نواحی مرزی بانه با اقلیم کردستان مستقر شدند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» هم خبر داد که یک هواپیمای جنگی ایرانی شامگاه دوشنبه وارد فرودگاه سنندج شد و اتوبوس‌های حامل نیروهای ویژه به سمت این شهر در حرکت هستند.

هه‌نگاو‌ همچنین در توییتی نوشت، به اسنادی دست یافته که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران با اسلحه‌های کالیبر 50 منازل شخصی مردم در شهر سنندج را هدف قرار دادەاند.

از سویی، وزیر کشور جمهوری اسلامی هم اعلام کرد که «اغتشاشات حمایت‌شده و طراحی‌شده توسط گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب کومله، دموکرات و پژاک است.»

مقامات جمهوری اسلامی همواره اعتراضات مردمی را «اغتشاش» نامیده و ریشه‌های آن را به «کشورهای بیگانه، احزاب اپوزیسیون خارجی ‌و رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور» منتسب می‌کنند.

همزمان، سازمان «عفو بین‌الملل» با انتشار توییتی نسبت به سرکوب اعتراضات در سنندج، مرکز استان کردستان هشدار داد.

این سازمان با اشاره به استفاده از سلاح گرم علیه معترضان و شلیک گاز اشک‌آور به منازل مردم، نسبت به رفتار خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد.

با اوج‌گیری اعتراضات داخلی در ایران سپاه به بهانه نفوذ نیروهای وابسته به احزاب کرد اپوزیسیون مستقر در اقلیم کردستان عراق، مواضع آنها را حدود 10 روز پیاپی با موشک، پهپاد و توپخانه مورد حمله قرار داد.

رسانه‌های نزدیک به سپاه در ایران اعلام کردند که مقرات و مواضع احزاب کومله، دموکرات، پاک و پژاک مورد این حملات قرار گرفت.

به گفته خبرگزاری «تسنیم»، این حملات یکی از «طولانی‌ترین عملیات‌های سپاه در سال‌های اخیر» در حمله به مقر احزاب مذکور در اقلیم کردستان بود که روز جمعه 15 مهر به‌طور موقت متوقف شده است.

تسنیم شنبه هم گزارش داد که «سپاه پاسداران منتظر اقدامات مقامات اقلیم» برای محدود کردن فعالیت گروه‌های کرد ایرانی در آن منطقه بوده و افزود، ادامه آتش‌بس کنونی منوط به «اتخاذ تصمیمات معقول» مقامات اقلیم کردستان است.

به گفته ناظران، جمهوری اسلامی که در کنترل و سرکوب اعتراضات سراسری کنونی با مشکل مواجه شده احتمالا برای گمراه کردن افکار عمومی داخلی و خارجی به‌سوی جنگ محدودی با یک طرف خارجی اقدام خواهد کرد.

لشکرکشی به مرز اقلیم کردستان عراق به بهانه حمله به مواضع احزاب کرد در آن منطقه، می‌تواند فرصتی برای جمهوری اسلامی جهت خروج از شرایط کنونی کشور و سرکوب اعتراضات ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید