فرمانده سپاه پاسداران سن معترضان ایرانی را بین 17 تا 21 سال برآورد کرد

گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز حاکی از استفاده نیروهای امنیتی از گلوله جنگی برای سرکوب معترضین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدرضا مهدوی، فرمانده سپاه پاسداران در استان خراسان جنوبی، در اظهاراتی به یک «بررسی اولیه» اشاره کرد که بر اساس آن، سن معترضین ایرانی در خیزش سراسری این کشور «دختران و پسران 17 تا 21 ساله» برآورد شده است.

به گزارش سایت «عصر ایران»، مهدوی در این اظهارات به جزئیات این «بررسی اولیه» اشاره‌ای نکرد، اما مدعی شد که برخورد نیروهای سرکوبگر با مردم معترض بر اساس «رأفت اسلامی» بوده است.

در روزهای گذشته ویدیوها و تصاویر زیادی منتشر شد که در آن نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به صورت مستقیم به مردم شلیک می‌کنند.

گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز حاکی از استفاده نیروهای امنیتی از گلوله جنگی برای سرکوب معترضین است.

همچنین گزارش‌هایی از کشته و زخمی‌شدن نوجوانان در اعتراضات ایران منتشر شده است. به‌گواه تصاویری که از اعتراضات ضد‌حکومتی ایران منتشر شده، جوانان دهه 70 و کودکان و نوجوانان متولد دهه 80 شمسی، یکی از گروه‌های عمده حاضر در اعتراضات کنونی ایران هستند.

مهدوی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود، جمهوری اسلامی موفق نشد «مسائلی که مربوط به نسل‌های گذشته» بوده را به جوانان ایرانی منتقل کند.

مقامات جمهوری اسلامی پیشتر از معترضین ایرانی به عنوان «مزدور» یاد می‌کردند. این تغییر چشمگیر در لحن و «فریب‌خورده» خواندن معترضین می‌تواند بیانگر شکست راهبرد پیشین جمهوری اسلامی در وابسته‌ دانستن معترضین ایرانی به عوامل خارجی باشد.

فرمانده سپاه پاسداران در استان خراسان جنوبی، در ادامه از عملکرد دولت ابراهیم رئیسی در «عرصه‌های مختلف» دفاع کرد و راه موفقیت نیروهای سرکوبگر در برابر معترضین ایرانی را «اطاعت» از گفته‌های علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دانسته است.

این در حالی‌است که پس از گذشت دو هفته از خیزش سراسری مردم ایران، خامنه‌ای تاکنون هیچ اظهارنظری در این زمینه نکرده و در انظار عمومی حضور نیافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید