سیزدهمین شب اعتراضات ایران؛ کنگره آمریکا خواستار اقدام جدی دولت بایدن شد

به گفته سازمان حقوق بشر ایران در اعتراضات جاری، تاکنون «دست‌کم 83 نفر» به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مردم ایران در شامگاه پنج‌شنبه، 7 مهر برای سیزدهمین شب متوالی به خیابان‌ها آمدند و با سر دادن شعارهایی علیه حکومت ایران، اعتراض، خشم و انزجار خود را نسبت به تداوم سرکوب، خشونت و رهبری علی خامنه‌ای نشان دادند.

ویدیوهایی که از اعتراضات پنج‌شنبه شب منتشر شده، نشان می‌دهد که به رغم سرکوب شدید، معترضان در مشهد، مسجد سلیمان، بندرعباس، کرمان، کرمانشاه، قم، سنندج، رشت و تهران به خیابان‌ها آمده‌اند.

گزارش‌ها از ایران حاکی است از تداوم بازداشت‌ شهروندان معترض، فعالان مدنی، روزنامه‌نگاران و سلبریتی‌هایی که به حمایت از مردم پرداخته‌اند.

به گفته «سازمان حقوق بشر ایران» در اعتراضات جاری، تاکنون «دست‌کم 83 نفر» به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

موضع‌گیری کنگره آمریکا

همچنین کنگره آمریکا، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در حمایت از خیزش مردم ایران آماده کرده است. در پیش‌نویس این قطعنامه آمده است: «با شدت و شدید‌ترین لحن، وحشی‌گری رژیم جمهوری اسلامی علیه مردم ایران را محکوم می‌کنیم. دولت بایدن باید به‌طور عملی و نه شفاهی از مردم ایران حمایت کند.»

تداوم اعتراضات خیابانی؛ سرکوب و تیراندازی مستقیم

در ویدیوهایی که از اعتراضات پنج‌شنبه شب منتشر شده، نیروهای سرکوب رژیم جمهوری اسلامی به وضوح و بدون هیچ واهمه‌ای به‌طور مستقیم به سوی مردم معترض شلیک می‌کنند. در مشهد و کرمان، کاربران شبکه‌های اجتماعی از زخمی شدن شهروندان خبر داده‌اند. در مشهد برخی معترضان با نیروهای امنیتی درگیر شده و از خود دفاع کرده‌اند.

ویدیوهای منتشر شده از بندرعباس نشان می‌دهد که مردم معترض شامگاه پنج‌شنبه، در بازار اوزی‌ها و فلکه برق این شهر تجمع کرده و علیه سران رژیم ایران شعار داده‌اند.

شعار علیه بیت خامنه‌ای

در کرمانشاه نیز معترضان شعارهایی علیه مجتبی خامنه‌ای و شخص علی خامنه‌ای سر داده‌اند. آن‌ها فریاد می‌زدند: «مجتبی بمیری رهبری رو نبینی.» این شعار در حالی سر داده شده که در ماه‌های اخیر و با مطرح شدن شائبه‌هایی از بیماری لاعلاج رهبر ایران، گفته می‌شود که مجلس خبرگان به دنبال رهبر کردن مجتبی خامنه‌ای است.

در شهر قم که یکی از مذهبی‌ترین شهرهای ایران است نیز معترضان به خیابان آمده و شعارهایی علیه حکومت سر داده‌اند. در برخی ویدیوهایی که از پنج‌شنبه شب این شهر منتشر شده، مشخص است که نیروهای رژیم برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌‌آور استفاده کرده‌اند.

بازداشت‌ها ادامه دارد

در حالی‌که اینترنت در اغلب نقاط اینترنت قطع است و شبکه‌ اجتماعی «اینستاگرام» و پیام‌رسان «واتس‌اپ»، فیلتر شده‌اند و زمزمه‌هایی نیز برای فیلتر همیشگی آن‌ها در صورت در قدرت ماندن رژیم جمهوری اسلامی وجود دارد، خبر بازداشت برخی فعالان و افراد مشهور نیز منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌ها، حسین ماهینی، فوتبالیستی که از معترضان حمایت کرده بود امروز بازداشت شده و برخی اموال و دارایی‌های او مانند موبایل و لپ‌تاپ شخصی‌اش نیز ضبط شده است.

همزمان گزارش‌هایی از تلاش نیروهای امنیتی برای بازداشت کتایون ریاحی، بازیگر مشهور سینمای ایران که پیش‌تر حجاب از سر برداشته و از معترضان حمایت کرده بود، منتشر شده است. صفحه اینستاگرام این بازیگر صبح پنج‌شنبه در یک استوری از مشخص نبودن سرنوشت این هنرمند مردمی که شامگاه چهارشنبه موفق شده بود در زمان مراجعه ماموران به منزلش بگریزد، خبر داده است. این صفحه توسط یک ادمین گردانده می‌شود.

همزمان، از ایران خبر رسیده که «الهه محمدی»، خبرنگاری که گزارش مراسم خاکسپاری مهسا امینی را تهیه کرده بود نیز بازداشت شده است. روز گذشته کانون حقوق بشر ایران خبر داده بود که تاکنون دست‌کم 20 روزنامه‌نگار که در پوشش اعتراضات نقش داشته‌اند، بازداشت شده‌اند.

همچنین، شروین حاجی‌پور، خواننده جوانی که ترانه‌ای را بر مبنای توئیت‌های معترضان ایرانی با عنوان «برای» ساخته بود و این ترانه در عرض یک شبانه روز بیش از 40 میلیون بار در اینستاگرام لایک شد، نیز بازداشت شد. ویدیوی این ترانه از صفحه اینستاگرام او پاک شده و دوستان شروین می‌گویند که او به مکان نامعلومی منتقل شده است.

حمایت‌های جهانی ادامه دارد

نویسندگانی چون الیف شافاک، رشا حلوه و خواننده مشهور ترکیه، به‌نام سزن آکسو از معترضان ایرانی حمایت کرده‌اند و از حق زنان ایران برای آزادی و آزادی پوشش دفاع کرده‌اند.

همچنین کنگره آمریکا در پیش‌نویس قطعنامه‌ای خواهان برخورد جدی دولت بایدن با رژیم جمهوری اسلامی ایران شده که معترضان را به‌گفته آنان به‌طور «وحشیانه‌ای» سرکوب می‌کند.

بیش از 200 استاد دانشگاه ایران نیز در بیانیه‌ای مشترک، نسبت به بازداشت و کشته‌شدن دانشجویان خود واکنش نشان داده‌اند. آن‌ها تاکید کرده‌اند که قدردان دانشجویان خود هستند که این‌چنین و علیرغم تمام سرکوب‌ها، به تظلم‌خواهی برخواسته‌اند.

همچنین 800 فعال خوزه فرهنگی و هنری کودکان نیز در بیانیه‌ای دیگر، شلیک به نوجوان در اعتراضات و بازداشت آن‌ها را محکوم کرده و استفاده ابزاری رژیم از کودکان و نوجوانان بسیجی را نقض کنوانسیون‌های جهانی حقوق کودک و حقوق داخلی خود نظام جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

در روزهای گذشته، با انتشار تصاویری از استفاده دستگاه سرکوب ایران از کودکان و نوجوانانی که لباس بسیج و یگان ویژه به‌تن داشته و برای سرکوب مردم در خیابان‌ها حضور داشته‌اند، انتقادات بسیاری را برانگیخته است.

اعتراضات کنونی مردم ایران علیه حکومت جمهوری اسلامی جمعه 25 شهریور و با انتشار خبر جان باختن مهسا امینی آغاز شد. مهسا امینی زن 22 ساله‌ای بود که توسط گشت ارشاد در تهران بازداشت شد و سه روز بعد به دلیل شکنجه و جراحات وارده به سرش و مرگ مغزی جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید