یک روزنامه‌نگار به دلیل انتشار عکس صبحانه خوردن «بدون روسری» بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، دنیا راد، روزنامه‌نگار و فعال سینمایی که انتشار عکس بدون روسری از او در یک رستوران در تهران توجه زیادی جلب کرده بود را بازداشت کردند.

خواهر دنیا راد در پستی در اینستاگرام نوشت: «دیروز و پس از انتشار عکس فوق نهادهای امنیتی با خواهرم تماس گرفتند و او را برای ادای پاره‌ای توضیحات احضار کردند. پس از مراجعه دنیا به محل تعیین شده، او را دستگیر کردند. پس از چند ساعت بی خبری دنیا طی تماس کوتاهی با من گفت که به بند 209 زندان اوین انتقال داده‌شده‌است. خانواده ما به شدت نگران سلامتی و امنیت دنیاست.»

Advertisement

دنیا راد، منشی صحنه چند فیلم و سریال تولیدی سال‌های اخیر از جمله فیلم «شب، داخلی، دیوار» که به تازگی در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد،‌ است.

با تداوم اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، گزارش‌های بسیاری از بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی در ایران منتشر شده است.

در همین راستا، چهارشنبه 6 مهر، کانون حقوق‌ بشر ایران از بازداشت دست‌کم 20 خبرنگار در روزهای اخیر خبر داد.

در بیانیه‌ای که این سازمان حقوق بشری منتشر کرده، آمده است که این روزنامه‌نگاران با بهانه پاسخ به چند سوال به سازمان‌های امنیتی رژیم ایران احضار شده و پس از مراجعه بازداشت شده‌اند.

اسامی برخی از روزنامه نگاران بازداشت شده طی روزهای اخیر، به‌شرح زیر اعلام شده است: نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، یلدا معیری، عکاس خبری، مرضیه طلایی، علی خطیب‌زاده، خسرو کردپور و مسعود کردپور از اعضای تحریریه و مدیران سایت موکریان، بتول بلایی و سمیرا علی‌نژاد، خبرنگاران حاضر در تجمعات سیرجان، فاطمه رجبی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، مجتبی رحیمی، خبرنگار اهل قزوین، علیرضا خوشبخت، روح الله نخعی، ویدا ربانی، روزنامه‌نگار اهل پیرانشهر، الناز محمدی، حامد شفیعی، احمد حلبی‌ساز، مهرنوش طافیان، فرشید قربانپور وعلیرضا جباری دارستانی.

در روزهای گذشته، اخبار بازداشت هزاران نفر در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران و همچنین بازداشت گسترده فعالان مدنی، رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران، بارها منتشر شده است.

به‌ باور تحلیل‌گران این مرحله از تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران که با شعار «زن زندگی آزادی» و مشارکت پیشگام زنان در اعتراض به خشونت علیه زنان و در واکنش به قتل مهسا امینی آغاز و با حمایت گسترده بین‌المللی همراه شده، بزرگ‌ترین خیزش مردم ایران در چهار دهه اخیر و مبارزه‌ای پیشگام برای انقلابی فمینیستی در جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید