حمایت مجلس خبرگان از سرکوب اعتراضات و‌ بمباران مقر احزاب كُرد

طبق گزارش نهادهای حقوق بشری از آغاز اعتراضات سراسری در ایران تاکنون دست کم 83 نفر با بکارگیری سلاح جنگی کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجلس خبرگان رهبری در ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن توصیف اعتراضات سراسری جاری در ایران به «اغتشاشات» و «توهین به مقدسات» خواستار برخورد شدید و «پیگرد قضایی» با معترضان شد.

مجلس خبرگان، عصر پنج‌شنبه، 7 مهر، در بیانیه خود معترضان را «عده‌ای قلیل که درک و تحلیل درستی از مسائل ندارند» توصیف کرد و مدعی شد که این معترضان «نقشه و هدف شوم دشمنان کینه‌توز این نظام و میهن اسلامی را اجرا نمودند.»

مقامات و نهادهای رسمی جمهوری اسلامی با هدف سرکوب، همواره اعتراضات مردمی را «اغتشاش و آشوب» و معترضان را «اغتشاشگر و آشوبگر» توصیف کرده و ریشه همه اعتراضات و جنبش‌های اجتماعی در ایران را به «خارج و دشمنان» منتسب می‌کنند.

اعضای خبرگان اعتراضات را به «اقدامات ساختارشکنانه» متهم کرده و مدعی «خویشتن‌داری و تدبیر فرماندهی انتظامی کشور در برابر اعتراضات» شدند.

این در حالی است که طبق گزارش نهادهای حقوق بشری تاکنون دست‌کم 83 نفر با بکارگیری سلاح جنگی کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند.

سازمان عفو بین‌الملل هم اعلام کرد، به سندی دست یافته که طی آن ستاد کل نیروهای مسلح ایران به فرماندهی نیروهای مسلح در استان‌ها دستور داده با معترضان «به‌شدت» مقابله کنند.

بیانیه خبرگان همچنین از حملات سپاه پاسداران به مقر احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق «قدردانی» کرده است.

سپاه پاسداران روز گذشته برای پنجمین روز متوالی مقر احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان را مورد حملات موشکی و پهپادی قرار داد که طی آن دست‌کم 18 نفر کشته و 63 نفر دیگر زخمی شدند.

بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده و مسئولان عراقی و کرد حملات سپاه را با هدف تغییر نگاه‌های جهانی از سرکوب اعتراضات داخلی ایران دانسته و آن را شدیدا محکوم کردند.

خبرگان در پایان با اعلام حمایت از «رهبر جمهوری اسلامی» خواهان «سازماندهی فضای مجازی» توسط مقامات ذی‌ربط شدند.

از زمان آغاز اعتراضات به کشته‌شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد در تهران، و گسترش آن به سراسر ایران، ارتباطات اینترنتی در کل کشور یا کاملا قطع شده یا با اختلال شدید روبرو شده است.

دسترسی کاربران به وایبر، واتس‌آپ، سیگنال، اینستاگرام، اسکایپ، لینکدین، گوگل‌پلی و اپ‌استور و بسیاری دیگر از وبسایت‌های خارجی نیز با دستور مقامات امنیتی مسدود شده است.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران هم در گزارشی از بازداشت 17 خبرنگار از آغاز اعتراضات سراسری در ایران خبر داد.

اعلام موضع خبرگان پس از آن انجام می‌شود که بعد از آخرین اجلاس این مجلس در شهریور گذشته و عدم اجماع پیرامون موضوع جانشین رهبر، خامنه‌ای از دیدار با اعضای خبرگان امتناع کرد.

دو هفته از اعتراضات سراسری جاری در ایران گذشته اما کماکان رهبر جمهوری اسلامی نه حضوری و نه غیر مستقیم موضعی درباره این اعتراضات نگرفته است.

به گفته ناظران این احتمال وجود دارد که خامنه‌ای درگذشته و یا در بستر مرگ است و همین وضعیت رهبر ایران، به سردرگمی نیروهای سرکوب انجامیده و یکی از دلایل ادامه حضور معترضان در خیابان‌ها محسوب می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید