احزاب کردستان ایران در واکنش به حملات موشکی و پهپادی سپاه فراخوان اعتصاب عمومی دادند

مقامات اقلیم کردستان از کشته‌شدن 18 نفر و زخمی‌شدن 63 نفر دیگر طی حملات روز گذشته سپاه خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حملات دامنه‌دار پنج روز اخیر موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقر احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق، مرکز همکاری احزاب کردستان ایران فراخوانی برای اعتصاب عمومی منتشر کرد.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران، پنج‌شنبه 7 مهر، در بیانیه فراخوان آورده است، «جمهوری اسلامی که با خیزش وسیع و سراسری مردمی در ایران روبرو است و به استیصال در آمده بار دیگر جهت گمراه کردن اذهان عمومی از اعتراضات داخلی دست به جنایت دیگری زده و کردستان و احزاب سیاسی آن را که از بدو سر کار آمدن این رژیم به آن نه گفته‌اند، آماج حملات خود قرار داد.»

احزاب کرد در این فراخوان به حمله موشکی و پهپادی سپاه اشاره و تاکید کردند که «حمله تجاوزگرانه به اردوگاههای ما، به منظور انحراف انظار عمومی از اعتراضات مردمی کنونی و کینه‌توزی دیرینه با جنبش مردم کردستان صورت گرفته است.»

در این فراخوان از مردم کردستان درخواست شده روز شنبه 9 مهر با برگزاری اعتصاب عمومی «هجوم تروریستی به احزاب کردستان ایران را مورد اعتراض قرار دهند».

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران با درخواست محکوم‌کردن‌ «یورش تروریستی» به اردوگاه‌های خود، «از همه مردم مبارز ایران، جریانات سیاسی و شخصیتها در سراسر ایران» خواسته شده «با اعتراض سراسری» از احزاب و مردم کردستان پشتیبانی کنند.

سپاه پاسداران بعدازظهر چهارشنبه اعلام کرد که مقرها و مواضع احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان را مورد حملات موشکی و پهپادی قرار داده است.

مقامات اقلیم کردستان هم از کشته‌شدن 18 نفر و زخمی‌شدن 63 نفر دیگر طی این حملات خبر دادند.

این برای پنجمین روز متوالی است که سپاه به مقر و مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان یورش می‌برد.

حملات سپاه همچنین واکنش منطقه‌ای و بین‌المللی گسترده‌ای داشته و جامعه جهانی این حملات که به کشته و زخمی‌شدن شهروندان عادی انجامید را به‌شدت محکوم کرد.

اعتراضات سراسری اخیر در ایران در واکنش به کشته‌شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد از کردستان شعله‌ور شد اما سریعا به همه کشور گسترش یافت.

طی این اعتراضات کم‌سابقه، کنترل برخی شهرهای کردستان از دست نیروهای امنیتی خارج شد و تقریبا همه شهرهای این منطقه شاهد اعتصاب عمومی بود.

مقامات عالی امنیتی و سیاسی جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران این اعتراضات را «اغتشاش و آشوب» توصیف کرده و آن را «توطئه» بیگانگان و نیروهای مخالف مستقر در خارج عنوان کردند.

به گفته ناظران، اقدام سپاه برای حمله موشکی و پهپادی به مقر احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان، تلاشی برای انحراف افکار عمومی داخلی و جهانی از سرکوب معترضان و واکنشی به پیشگامی مردم کردستان و احزاب کردی در این اعتراضات بوده است.

در همین رابطه، مسئولان جمهوری اسلامی با دفاع از قطع اینترنت و فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی از جمله واتساپ، اینستاگرام، لینکدین و وایبر کوشیدند از انعکاس اخبار اعتراضات به جهان جلوگیری کرده و فضای رسانه‌ای را با سانسور و تولید اخبار ساختگی منحرف کنند.

طبق گزارش سازمان‌های حقوق بشری تاکنون و پس از حدود دو هفته از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، دست‌کم 76 نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید