تاثیر فیلترینگ دائمی «اینستاگرام» و «واتس‌اپ» بر امرار معاش یک میلیون ایرانی

وزیر ارتباطات ایران: رفع فیلترینگ از این پلتفرم‌ها به نظر مراجع ذی‌صلاح بستگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با زمزمه‌هایی برای فیلترینگ همیشگی اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران، انجمن تجارت الکترونیک تهران هشدار داده که قطع دسترسی به این پلتفرم‌ها بر بیش از 400 هزار کسب و کار خانگی و معیشت یک میلیون ایرانی تاثیر خواهد گذاشت.

با تداوم تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران بیش از 12 روز است که اینترنت به‌طور گسترده‌ای در اغلب نقاط این کشور قطع است و شبکه‌ اجتماعی «اینستاگرام» و پیام‌رسان «واتس‌اپ» فیلتر شده‌اند.

این دو پلتفرم به‌ این‌ دلیل‌ که تا قبل از آن، فیلتر نشده بودند به محبوب‌ترین پلتفرم‌ها میان ایرانیان تبدیل شده‌اند.

وزیر ارتباطات ایران چهارشنبه 6 مهر، در حاشیه جلسه هیات دولت به فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ اشاره و اعلام کرد که «این پلتفرم‌های عمدتا آمریکایی در اعتراضات اخیر نقش داشته‌اند و به مردم آسیب زده‌اند.»

عیسی زارع پور، همچنین رفع فیلتر این پلتفرم‌ها را «وابسته به نظر مراجع ذی‌صلاح دانست.»

در همین حال، انجمن تجارت الکترونیک تهران در واکنش به این زمزمه‌ها در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه صادر کرده، نوشته است: «ضمن تسلیت به دلیل از دست دادن جمعی از هم‌وطنان در اعتراض‌های اخیر، اعلام می‌کنیم که بیش از همیشه نگران آینده صنعت تجارت الکترونیک در کشور هستیم.»

انجمن تجارت الکترونیک تهران، همچنین از خسارت سنگین به بیش از 400 هزار کسب و کار خانگی ناشی از قطع اینترنت خبر داده و نوشته است که «امرار معاش بیشتر از یک میلیون نفر را با مشکلاتی جدی همراه کرده است.»در ایران، با توجه به نابرابری‌های مربوط به اشتغال زنان که رژیم ایران با اعطای سهمیه‌های مختلف آن را ایجاد کرده، اغلب کسب و کارهای اینستاگرامی متعلق به زنان هستند. در روزهای اول اعتراضات سراسری کنونی در ایران، بسیاری از زنانی که شال و روسری و مانتو در اینستاگرام می‌فروختند، اعلام کردند که دیگر لوازم سرکوب زنان را نخواهند فروخت.

تظاهرات سراسری در ایران از روز جمعه 25 شهریور آغاز شد. این اعتراضات در ابتدا در محکومیت قتل مهسا امینی، زن جوان کُرد توسط گشت ارشاد و در اعتراض به خشونت علیه زنان آغاز شد، اما به سرعت به بزرگ‌ترین اعتراضات ضد‌حکومتی در چند دهه گذشته ایران تبدیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size